22.1.2020 otevřeno: 766 x

Češi končí na EURU 2020 dvanáctí. Německu vzdorovali, nakonec prohráli o čtyři góly

Nahoru, dolů. Dotáhnout a zase ztráta. Český tým favorizovanému Německu dlouho vzdoroval, nakonec ale prohrál v posledním zápase na EHF EURO 2020 o čtyři góly 22:26. Na šampionátu končí Češi dvanáctí.

Na první branku si diváci posledního zápasu ve vídeňské hale počkali až na začátek čtvrté minuta. Padl z ruky Webera a do české sítě. To už hráli Češi v oslabení po vyloučení Bečváře. Pak ale přišla Kašpárkova chvíle, v rychlém sledu za záda Bittera vsadil dvě trefy a Češi vedli nad favoritem 2:1. V 8. minutě vyrovnal Häfner a Reichmann následně poslal Němce znovu do vedení. České pokusy totiž ztroskotávaly na Bitterovi, na české straně se znovu až v 11. minutě prosadil Bečvář, Němci ale pořád měli odpověď a díky Reichmannovi vedli ve 12. minutě 5:3.

Češi vysunuli obranu, Galia dobře zakročil, ale stejně přišel sedmimetrový hod pro Němce. Reichmann mohl zvýšit vedení na tři branky, ale Galia byl proti a držel svůj tým v dostřelu. Dvěma minutami na lavičce byl ale pak potrestán Kašpárek a Němci tlačili. České oslabení využili k navýšení náskoku na 6:3. Rozhodčí pak ale síly na hřišti vyrovnal, Zdráhala ze sedmičky korigoval na 4:6 a Galia pak trefou do prázdné dotáhl Česko na rozdíl branky 5:6. Němci si ale rychle vzali bezpečnější náskok zpět. Ve 20. minutě to bylo opět 6:10, přestože Galia v brance opět čaroval. Po tříminutové střelecké přestávce za český tým znovu promluvil Jurka. Galia vytahoval jeden skvělý zákrok za druhým, trefu přidal Mubenzem. Češi se opět přiblížili na 8:10 a Němci žádali oddechový čas. I pak ale zakročil Galia, dohrávku do pivota proměnil Zeman a pět minut před přestávkou to bylo o gól 9:10.

I Bitter v brance Němců se ale vytáhl proti sedmičce Zdráhaly a Němci opět vedli o dvě branky. Navíc přišlo přísné vyloučení pro Horáka, i bez něj ale dokázala česká defenzíva se skvělým Galiou uhlídat českou branku. V útoku ale Češi opět chybovali a Němci zaváhání bez milosti potrestali trefou do prázdné. Bylo to znovu o tři branky 9:12 a trenéři českého týmu svolali družstvo k poradě. Do přestávky chybělo dvě a půl minuty. Češi ale svůj útočný pokus znovu neproměnili, Němci naopak ano a jejich vedení se zvedlo na čtyři góly. Korekci vystřelil Babák, na ruce měl i přiblížení na rozdíl dvou tref, jeho samostatný únik ale Bitter vychytal a o přestávce tak oba týmy dělily tři branky 10:13.

Úvod druhé půle se českému týmu vydařil lépe než Německu. V úvodní pětiminutovce skórovali jen Zdráhala se Zemanem a Hrstka ze sedmičky vyrovnával na 13:13. Kašpárek pak zařídil Čechům znovu vedení o branku 14:13. Němci skórovali až v 7. minutě poločasu po téměř devítiminutovém brankovém půstu (14:14). Češi se v útoku nadřeli, ale drželi se s favoritem. Němci sice skórovali s větší lehkostí, ale český tým znovu a znovu držel Galia. Ve 40. minutě si vyšlápl na další německou sedmičku. Až ve 42. minutě se Němci opět ujali dvoubrankového náskoku.

Znovu se ale houpačka zhoupla i na českou stranu, Babák a pak Číp po skvělé dohrávce od Kašpárka znovu vyrovnávali (16:16), stejně tak rychle se ale zhoupla zpět k Němcům a znovu to bylo o dva (16.18). Vše se opakovalo. Hrstka, Šlachta a znovu vyrovnáno na 18:18.

Ani tentokrát skóre Češi nezlomili. Vyloučení Soláka poslalo český tým do oslabení a Němci dostali opět šanci k úniku a dokázali ji vytěžit dalším odskočením do dvoubrankového vedení. Český tým bral oddechový čas. Němci se ale i potom drželi v odstupu a rozhodčí znovu poslali český tým do oslabení a německý kapitán Gensheimer ze sedmičky ještě německé vedení navýšil (19:22).
A znovu přišlo sporné vyloučení na české straně. Zeman sice udržoval tříbrankový odstup, další vylučování v českém týmu ale reprezentantům mařilo šance na dotáhnutí manka. Úsek hry mezi 50. a 55. minutou hráli Češi v permanentním, často dvojnásobném oslabení. Vzdorovali, ale německý náskok narůstal, tři minuty před koncem to bylo o pět branek a Bečvář vystřelil českému týmu jen korekci na konečných 22:26.

V hlavní fázi turnaje Češi nebodovali. V celkovém součtu jim tak patří konečné 12. misto na EHF EURO 2020.

Česká republika – Německo 22:26 (10:13)

Sestava a branky České republiky: Galia, Mrkva – Hrstka 2, Bečvář 2, Jurka 1, Horák, Kašpárek 3, Babák 5, Číp 1, Šlachta 1, Vančo, Zdráhala 2, Patzel, Solák, Mubenzem 1, Zeman 3.

Nejvíce branek Německa: Weber 5, Häfner 4, Reichmann 4.

Rozhodčí: Pavičevič, Raznatovič (MNE). Sedmimetrové hody: 3/2 – 3/1. Vyloučení: 8:6. Diváci: 5000.