2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
6.2.2020 otevřeno: 1437 x

Anna Franková přestoupila do Švýcarska. Bude hrát o medaile, studuje a užívá si krásné místo k životu

Po více než dvou letech opustila česká reprezentantka Anna Franková německý Bal Wildungen a nastoupila do švýcarského týmu Rotweiss Thun. Vyhlíží evropské poháry i boje o národní titul a těší se na život ve Švýcarsku.

 

Dva a půl roku hájila barvy Bad Wildungen, teď se na rok a půl upsala ve Švýcarsku v Rotweiss Thun. „Po 2,5 letech v Bad Wildungen se mi nelíbilo, jak klub reagoval na to, že jsem několikrát odmítla prodloužit smlouvu, a tak jsem s mým manažerem intenzivně pracovala na rozvázání smlouvy a možnosti se co nejdříve připojit k jinému týmu. V tu chvíli přišla i mimo jiných nabídek velmi dobrá nabídka z Rotweiss Thun. Klub i trenér projevili velký zájem a jejich představa mé role v týmu se mi velmi líbila,“ vysvětlila změnu angažmá v polovině sezóny Anna Franková, která nastoupila v reprezentačním dresu na přípravném turnaji v listopadu v Chebu.

 

 

Ve Švýcarsku na Češku čekají nové soutěžní výzvy. V Německu nastupovala v Bundeslize, její tým se ale pohyboval ve spodních patrech. Švýcarský Thun se netají medailovými ambicemi a Franková by v příští sezóně mohla nastoupit i v některé z evropských klubových soutěží. „Švýcarská liga má trochu jiný systém soutěže než například Bundesliga nebo MOL liga a mezi první a druhou půlkou tabulky je velký výkonnostní rozdíl. Jako 4. tým soutěže jsme kvalifikováni do první skupiny, kde se hraje o mistrovský titul a účast v EHF Cupu nebo Challenge Cupu. Ambice jsou určitě nejlepší možné medailové umístění a následné místo v některém z evropských pohárů,“ vysvětlila Franková a ke svým osobním vyhlídkám dodala: „Pro mě osobně je tohle angažmá velká výzva, trenér i tým ode mě mají velké očekávání a mám spoustu prostoru na hřišti, za což cítím zodpovědnost. Moje ambice jsou určitě tohle očekávání vyplnit a být jednou z vůdčích hráček týmu. Dále bych se ráda kvalifikovala pro některý z mezinárodních pohárů, to jsem zatím s žádným týmem nezažila.“

 

Anna Franková ve středu české obrany na turnaji v Chebu.

 

 

Frankovou čekalo stěhování i seznamování s novým místem a paradoxně i jazykem. „I když německy mluvím velmi dobře a bez problému a ve Švýcarsku je oficiální jazyk němčina, bohužel to, jak tady lidé mluví “švýcarskou němčinou”, nemá vlastně s němčinou nic společného,“ směje se sympatická házenkářka a doplňuje: „Mám tak ještě trochu problémy všechno porozumět. V týmu se naštěstí snaží kvůli cizinkám mluvit spisovnou němčinou.“

V Německu Franková i pracovala a také začala dálkově studovat vysokou školu. Jak se dá všechno sladit ještě se stěhováním do Švýcarska? „Mé studium je dálkové, a proto se dá dobře skloubit s životem v zahraničí a s házenou. Na mé škole jsou zvyklí pracovat s lidmi v zahraničí a se sportovci. Můžu si rozložit svůj individuální plán, jak potřebuji, zvolit termíny, které mi vyhovují a všechny materiály a přednášky najít i on-line. Důležité pro mě bylo, abych mé studium mohla dělat kdekoli společně s házenou a to naštěstí funguje. Nejtěžší je se sama donutit a denně se opravdu učit,“ dodává vesele reprezentantka.

Změn ale čekalo na českou hráčku více: „Velká změna je také životní úroveň ve Švýcarsku. Ta je opravdu vysoká a člověk to pozná, i když jde jen nakupovat potraviny. Za tu dobu, co jsem ve Švýcarském městě Thun, jsem ale velmi spokojená, město mě strašně mile překvapilo. Bydlím v bytě v centru, přímo u ulice se všemi obchody, restauracemi či fitness, dvacet kilometrů od hlavního města Bern, ale také od hor na lyžování a túry. A těším se na léto, kdy budou otevřené pláže u městského jezera,“ pochvaluje si Franková. 

 

 

Anna Franková s novými spoluhráčkami. Spolu s Frankovou do týmu přišla i Viktorija Blazhevska. | Foto: Facebook Rotweiss Thun