2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
11.2.2020 otevřeno: 685 x

Trenér Jan Bašný povede ženskou reprezentaci do roku 2024

Trenér Jan Bašný stojí v čele české ženské reprezentace od roku 2010. Pod jeho vedením se tým zúčastnil tří ze čtyř pořádaných mistrovství Evropy, dvakrát jeho svěřenkyně bojovaly na mistrovství světa, přičemž z Německa si v roce 2017 přivezly historické osmé místo. Vedení ČSH se zkušeným trenérem podepsalo smlouvu na vedení ženského reprezentačního týmu pro další čtyři roky, tedy do roku 2024.

 

Pan trenére, prodloužil jste svou spolupráci s českou ženskou reprezentací o další čtyři roky do roku 2024. Jak tento krok a nabídku k navázání na vaši práci vnímáte?

Vnímám to tak, že zástupci Českého svazu házené, kteří mi nabídli další spolupráci, vidí, že naše práce k něčemu je. Není to jen moje práce, ale práce celého realizačního týmu a všech hráček. Vidí, že naše výsledky nejsou špatné a daří se nám stále udržovat a snad i posouvat dál úroveň, kterou jsme si od roku 2010 vypracovali. Vidím to jako ocenění naší společné práce a výsledků, které pravidelně uhráváme s celým reprezentačním družstvem.

 

Vidíte to jako příležitost pokračovat v rozdělané práci a rozpracovaných projektech?

Ano. Práci pro reprezentaci nevnímám pouze jako práci pro reprezentaci ženského Ačka. Snažím se pracovat pro českou házenou a především ženskou házenou jako celek, ať už se z mé strany jedná o různé náměty pro zkvalitnění práce s mládeží nebo projekty pro rozvoj všech reprezentačních týmů ženské složky. V reprezentační komisi máme rozpracovánu řadu různých projektů pro mládež a myslím, že právě prodloužení mé smlouvy je nejen pro mě možností pokračovat v práci na zkvalitnění práce v ženské házené.

 

Kde vidíte největší prostor pro rozvoj a zlepšení?

Nejsem z těch, kdo by tvrdili, že vše funguje optimálně, spíš se zaměřuji na horší a zhoršující se věci a snažím se na tom pracovat. Momentálně mi na srdci hodně leží neustále se snižující úroveň MOL ligy a rád bych s tím něco udělal. Některé své náměty jsem již konzultoval s trenéry v klubech a s jednotlivými kluby, jejich manažery a trenéry, bychom se měli zamyslet proč úroveň soutěže pořád klesá. V MOL lize momentálně chybí hráčky středního a staršího věku, soutěž se stále více omlazuje. Měli bychom se společně zamyslet nad tím, proč tomu tak je a pokusit se tomu zamezit, abychom zvedli úroveň soutěže, aby hráčky kolem dvaadvaceti, třiadvaceti let věku nepřestávaly s házenou na této úrovni, aby hrály dál a úroveň soutěže se zase postupně zvedla. Podílet se na tom musíme všichni a společně najít řešení.

 

 

Mluví se o tom, že se nevyhnutelně blíží generační obměna v ženském týmu. Částečně již probíhá zapojováním dorůstajících mladých talentů. Je to skutečně tak?

Od roku 2010 a nástupu našeho realizačního týmu stále zůstávají některé hráčky, které s námi začínaly – například Mika, Hrbková nebo Korešová, Kvášová, Satrapová a Knedlíková, o něco později se zapojily Adámková a Marčíková. Doufám, že některé z nich ještě vydrží co nejdéle a pomohou těm mladším a realizačnímu týmu potřebnou úroveň udržet a splnit cíle, které si jako reprezentační tým klademe. Když ale říkám, že se snižuje úroveň MOL ligy, je pak čím dál těžší najít hráčky, které by mohly okamžitě naskočit do reprezentace. Máme málo hráček, které hrají v kvalitních zahraničních soutěžích. Celkem je jich asi dvanáct, řada z nich u hraní ale také pracuje. Potřebujeme zapojit co nejvíce hráček, nemáme ale odkud brát a nemůžeme brát jen hráčky, které hrají v cizině. Musíme zapojovat všechny hráčky, které máme k dispozici, na některých postech začínáme mít problém a v nejbližší době tam nevidím řešení. V uplynulém období jsme měli docela štěstí a hráčky, které jsme zapojili ve velmi mladém věku, jako je například Jeřábková, Kordovská nebo Zachová, měly dobrou kvalitu už jako mladé hráčky. Ale další takové v podobně nízkém věku jako byly při nástupu do reprezentace ony, tady nejsou. Hráčská obnova kádru je tak čím dál těžší, snažíme se to řešit různými způsoby. Musíme se na tom ale podílet všichni napříč českou ženskou házenou, musíme všichni chtít to společně pozvednout.

 

Můžete naznačit některé ze svých plánů pro rozvoj hráček (nejen) reprezentačního výběru?

Chceme jako realizační tým zkvalitnit hráčkám například kondiční i mentální přípravu a jejich stravování. Mou ideou je, aby hráčky, které patří do kádru reprezentačního týmu, měly podporu a spolupráci v různých speciálních úkolech dlouhodobé přípravy během celé sezóny, nejen v průběhu reprezentačního srazu. To je jeden z našich dílčích projektů, které bych rád prosadil v mládežnických střediscích a při práci s talentovanými hráčkami. Pomáhat hráčkám nejen do 20, 21 let, kdy opustí střediska, ale i potom. Zajistit jim dlouhodobou spolupráci s kondičním i mentálním koučem, poskytnout jim možnost celosezónních konzultací a provázat práce reprezentačních specialistů s trenéry a specialisty v jejich klubech. Rád bych tento projekt prosadil a pomohl pro něj najít prostředky i jeho personální zabezpečení.

 

Jaké ambice si před sebe vy a reprezentační tým kladete pro to nadcházející čtyřleté období?

Naše ambice je dostávat se na šampionáty minimálně ve stejné četnosti, jako doteď – tedy například na dva ze tří, tři z pěti šampionátů, to by bylo skvělé. A pokud se nám pak podaří na některém šampionátu překvapit a uhrát třeba to, co jsme uhráli v Německu, bylo by to velmi dobré. Myslím, že tým by ještě nějakou dobu mohl vydržet pohromadě bez jedné, dvou možná tří hráček. A pokud se to sejde, kvalifikujeme se, bude forma a hráčky budou zdravé, můžeme opět vybojovat výborný výsledek.

 

 

Reprezentační komise ČSH a Exekutiva ČSH rozhodly o prodloužení smlouvy s trenérem české reprezentace žen Janem Bašným a to až do roku 2024. „Upřímně si neumím představit vhodnějšího kandidáta na pozici hlavního trenéra reprezentačního družstva žen. Je důležité, že Jan Bašný tuto práci vykonává s velkým zaujetím, při nemalých ambicích, které klade na tým. Nelze také opomenout, jaké výsledky do této chvíle přineslo reprezentačnímu družstvu žen působení Jana Bašného a jeho realizačního týmu,“ řekl předseda reprezentační komise žen a člen Exekutivy ČSH Libor Adámek.

Připomněl velký progres, kterého český tým pod vedením Jana Bašného za uplynulých deset let zaznamenal. „Když byl Jan Bašný v roce 2010, v té době jsem u reprezentací působil v pozici manažera, jmenován trenérem reprezentace žen, byli jsme ve čtvrtém výkonnostním koši, řada tehdejších nejlepších hráček odmítala reprezentovat a bylo zřejmé, že nastupující trenér musí stavět a stabilizovat nový základ týmu. Za působení trenéra Bašného jsme se kvalifikovali na tři mistrovství Evropy a dva světové šampionáty, nynější kvalifikaci na ME máme taky velmi dobře rozehranou. Před jeho nástupem jsme se celých šest let nekvalifikovali na žádný šampionát, ať už evropský či světový. Prozatím výsledkovým vrcholem ženské reprezentace za jeho působení a současně od rozdělení federace je čtvrtfinále na MS 2017 v Německu. K tomu samozřejmě musím připomenout i osmá místa z ME 1994, které se konalo také v Německu a z ME 2002, konaného v Dánsku, na obou pod vedením Jiřího Zerzáně.“

Zástupci Českého svazu házené při rozhodování zohlednili rovněž Bašného zásluhy na dlouhodobém systematickém budování stabilního a dobře fungujícího reprezentačního výběru. „Musíme si uvědomit, že během svého působení Jan Bašný de facto již podruhé úspěšně přebudovává základ družstva. Sice jsme se loni nešťastně nekvalifikovali na MS 2019 v Japonsku v baráži proti Černé Hoře, ale je nutné připomenout následný vynikající dojem i umístění Černohorek na tomto šampionátu, kde naše soupeřky skončily na 5. místě a kvalifikovaly se do bojů o účast na OH 2020,“ připomněl Adámek a dodal: „Je prokazatelné, že trenér Bašný má mimořádnou schopnost pro zabudování mladých hráček do reprezentačního družstva žen. Tým čeká další generační obměna, také proto je délka platnosti smlouvy až do roku 2024. K našim reálným možnostem z hlediska hráček působících v top evropských klubech - a těch je minimum - je reprezentace vesměs připravena kvalitně taktéž po taktické stránce a je vidět, že Honza Bašný umí zjevně kompenzovat náš handicap nedostatku hráček, které pravidelně mohou svou výkonnost konfrontovat na špičkové evropské úrovni, tedy v Lize mistrů.“

Závěrem Adámek připomněl i Bašného charakterové kvality, které nemalou měrou přispívají k úspěšnému fungování reprezentačního kolektivu. „Kdo měl šanci Honzu Bašného poznat, určitě ví, že je někdy impulzivní a s absolutní jistotou se o něm dá říci, že není diplomat. Není mu však lhostejný stav české ženské házené, veškeré jeho kroky jsou motivovány ambicí dosáhnout zlepšeni situace, v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Tato skutečnost, tedy že nikdy nejedná ve svůj osobní prospěch, či s cílem zviditelnění se, je pro mě osobně to nejdůležitější,“ uzavřel Adámek.

 

 

Výsledky české reprezentace pod vedením trenéra Jana Bašného

Mistrovství Evropy 2012 (Srbsko) – 12. místo

Mistrovství světa 2013 (Srbsko) – 15. místo

Mistrovství Evropy  2016 (Švédsko) – 10. místo

Mistrovství světa 2017 (Německo) – 8. místo

Mistrovství Evropy  2018 (Francie) – 15. místo

Mistrovství Evropy 2020 (Dánsko, Norsko) – probíhá kvalifikace