2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
17.3.2020 otevřeno: 1212 x

„Čtyři dny bez míče? Je to těžké,“ říká Veronika Malá. Jak se perou s časem bez házené české reprezentantky?

Německo, Francie, Rumunsko, Polsko, Maďarsko nebo Švédsko. Nikde v Evropě to házená nemá v těchto dnech jednoduché. České reprezentantky se měly tento týden v Zubří připravovat na zápas se Švédskem, místo toho jsou teď rozptýlené po Evropě. Všude na ně více či méně doléhají omezení způsobená současnou pandemií. Jak si vedou? Jak se dá trénovat v karanténě a jak to bude dál s jejich házenkářskými soutěžemi?

 

Petra Adámková, Frisch Auf Göppingen, Německo

„My jsme zatím stále v Německu. V pondělí na poradě týmu jsme se dozvěděli, že tréninky zatím probíhat nebudou, čekáme, jak rozhodne svaz o budoucnosti soutěže. Možné je všechno, i to, že úplně zruší ligu. Tušíme, jak to dopadne, ale čekáme na konečnou zprávu. Tady v Německu jsou s opatřeními hodně pozadu. V pondělí zavřeli fitka a podobná sportovní zařízení, takže ještě v neděli jsem byla ve fitku a dneska jsem už cvičila doma. Zatím jsme v klubu nedostaly žádný individuální tréninkový plán, ale dnes jsme teprve druhý den bez tréninku. Dostali jsme jen pokyn, že se máme udržovat v pohybu. Muži také netrénují, včera si vybavení v hale balili do aut a brali si je domu. Snad budeme ve středu nebo ve čtvrtek vědět víc. Pokud nám oznámí, že je konec sezóny, chtěla bych jet domů, pokud to ještě bude možné. Ochrana je tady v Německu téměř nulová. Lidé chodí bez roušky i rukavic, sdružují se v restauracích. Vůbec to neberou vážně, alespoň tak to na mě působí. Přeju všem, aby se opatrovali a dávali na sebe pozor. Snad to bude brzy za námi.“

 

 

Veronika Malá, Issy Paris Hand, Francie

„Momentálně jsem v Paříži a netrénujeme. Minulý pátek jsme měli schůzku s vedením klubu, kde nám bylo oznámeno, že házenkářská soutěž se zatím pozastavuje do 5. dubna a s tím se pozastavuje i tréninková činnost. Hala je od pátku zavřená, nesmí zde trénovat žádné sportovní kluby. Zavřené jsou také všechny posilovny v Paříži, plavecké stadiony a veřejná sportoviště. V pátek nám řekli, že máme tedy týden vyčkat. Máme minimálně vycházet z domu, pouze na nejnutnější nákupy. Momentálně jsou otevřené jen potraviny a lékárny a ostatní obchody mají zavřeno. Nemůžeme trénovat ani ve skupinkách a nemůžeme trénovat ani venku, parky jsou ode dneška od dvanácti hodin zavřené. Prezident Macron oznámil pro celou Francii karanténu, může se cestovat jen do práce a z práce a nakoupit si. Oproti Česku je jiné pak to, že lidé si musí vytisknout papír, na kterém musí uvézt pokaždé, když jdou ven, své jméno, den a čas kdy jdou ven a za jakým účelem a papír musí mít venku u sebe. Tréninky se dají plnit jen individuálně doma a udržet se v kondici se tak domácí přípravou docela dá. 

Ale čtyři dny bez míče? Pro mě je to těžké. Máme individuální plány, osobně jej plním, ale je to trochu otrava. My jako sportovci jsme zvyklí na každodenní sportovní zátěž a toto je těžké. Být celý den zavřený v bytě o dvou třech místnostech je na hlavu. Začíná to doléhat na mě i moje spoluhráčky, se kterými jsem v kontaktu přes internet. Zatím je karanténa vyhlášená na 15 dní, ale je pravděpodobné, že se bude prodlužovat. A představa, že v takovéto karanténě, budeme zavření doma déle, že budeme chodit jednou za den ven s papírem, že si jdu zaběhat… To je třeba na šest týdnů hrozná představa. Teď chodím běhat, mám doma rotoped, takže šlapu na kole a věnuji se posilování. Když se třeba čtyři dny nic nedělá, člověk má pocit, že svaly jdou hrozně rychle dolů. Francie přijímá opatření podobně jako Česko. Byla trochu pozadu, ale teď jsme Česko skoro dohnali. Klub se o nás stará, předávají nám důležité pokyny.

Zatím tak zůstáváme v Paříži, ale možná se rozhodne o tom, že by nás pustili zpět do Čech. To by pro nás zase znamenalo čtrnáctidenní karanténu v Čechách, ale pokud si mám vybrat mezi tím být zavřená v bytě v Paříži a tím, že po čtrnáctidenní karanténě můžu být doma s rodinou, zvolím cestu domů. Všechna opatření budu samozřejmě respektovat, abych co nejvíc ochránila své blízké. Zatím ale zůstáváme v Paříži, podle smlouvy s klubem jsme zatím ani vycestovat nemohli. Teď to ale vypadá, že bude liga přerušená déle než do 5. dubna, protože před soutěžním zápasem potřebujeme také nějakou delší dobu trénovat a když je na čtrnáct dní karanténa, nemůžeme hned po ní bez tréninku hrát. Pokud se tedy soutěž obnoví, předpokládáme, že se její start odsune dál. Je také možné, že se celá soutěž zruší, i když si to nepřeju, chci zase hrát.“

 

Petra Kudláčková, Kristianstad Handball Klubb, Švédsko

„Všechno u mě i mých nejbližších zatím probíhá v pořádku a doufám, že to tak zůstane. Ve Švédsku je situace radikálně jiná než v Česku. Místní vláda nenařídila žádná karanténní opatření, většina podniků je stále v provozu, včetně naší sportovní haly a pokud vím, tak i posiloven. Naše soutěž se minulý víkend dohrála, máme dvoutýdenní volno úplně bez házené na odpočinek. V této době naše kondiční trenérka připravuje individuální plány každé hráčce na míru podle jejích potřeb. Máme možnost využít haly, posilovny, nebo vyběhnout ven. Vzhledem k tomu, že se tady nemoc taky rozšířila, je to na osobní zodpovědnosti a uvážení každého zvlášť. Využít zdravotní péče jsem zatím nemusela a v současné chvíli doufám, že ani nebudu muset. Kdyby náhodou ano, určitě by se o mě lidé z vedení klubu postarali a pomohli mi vše řešit. Domů do České republiky jsem se bohužel po vládních opatřeních nedostala z důvodu toho, že bych měla pravděpodobně problém s návratem do tréninkového a pracovního procesu tady ve Švédsku. Situaci doma bedlivě sleduji a jak to bude jen trochu možné, určitě odcestuju. V situaci, která nastala, je pro mě totiž nejtěžší trávit tyhle chvíle tak daleko od své rodiny a nejbližších. Všem přeju hodně sil, zůstaňte zdraví a zase se co nejdříve uvidíme na házenkářských palubovkách.“

 

 

Jana Knedlíková, Györ Audi ETO KC, Maďarsko

„Protože jsme měli mít soustředění s reprezentací, jsem momentálně v Praze. Mám ale angínu, takže jsem na antibiotikách a mám svoji vlastní karanténu. Můj házenkářský život je tak v tuto chvíli bohužel pozastavený i z důvodu nemoci, současně je tak ale čas nemoc jednou doléčit. Jinak v Maďarsku je situace podobná jako u nás pouze s několikadenním zpožděním. Nejprve došlo k zákazu pořádání akci nad 100 osob, od pondělka jsou uzavřené školy, obchody a hranice. A nikdo neví, jak se celá situace ve sportu vyřeší. Prozatím jsou veškeré naše soutěže pozastavené. V rámci klubu denně zasíláme informace o aktuálním zdravotním stavu. Máme nařízeno zdržovat se doma a příprava po sportovní stránce je vzhledem ke karanténě možná pouze doma nebo v lese. Máme tréninkový plán, který je přizpůsobený dané situaci, tedy spíše je to takový udržovací plán v rámci aktuálních možnosti.“

 

 

 

 

 

Helena Ryšáková, HCM Baia Mare, Rumunsko

„V Rumunsku jsme o několik dnů pozadu za Českou republikou. Minulý týden jsme ještě hráli ligová utkání bez účasti diváků. O víkendu jsme byli informováni, že se ruší veškeré zápasy do konce března, ale klub nám nařídil neopouštět zemi, protože se počítalo s tím, že budeme normálně trénovat. Teprve teď v pondělí vláda vyhlásila nouzový stav a došlo i k uzavření naší sportovní haly a dalších sportovišť. Klub nás informoval, že rumunská federace čeká na další rozhodnutí vlády, aby na jejich základě mohla učinit vlastní rozhodnutí. Takže zatím musíme čekat a být v nějakém “udržovacím režimu”. Můj partner a současně kondiční trenér nám všem udělal tréninkový plán, který po tuto dobu budeme plnit. Jedná se spíše o běh a práci na našich nedostatcích v mobilitě a stabilitě, což můžeme všichni dělat doma bez z větších problémů. Pro mě je výhoda, že budu pod každodenním dohledem. (úsměv) Ještě včera jsme si před uzavřením haly stihli vzít nějaké náčiní a udělali jsme si posilovnu v garáži. Ob den, pokud to situace stále dovolí, budeme chodit běhat na místní ovál, kde se nezdržuje téměř nikdo, takže je to bezpečné. Jinak vzhledem k tomu, že nevíme, jak se situace ohledně našich zápasů bude vyvíjet, zůstáváme v Rumunsku. A navíc i celková situace zde je o dost klidnější než v Česku. Samozřejmě se snažíme být co nejvíce doma a pokud jdeme třeba do obchodu, nosíme roušku a rukavice.“

 

 

Dominika Zachová, DHK Baník Most

„Momentálně trénujeme individuálně, trenéři nám posílají individuální plán. Trénuji buď doma nebo v lese, záleží na tom, jaký mám naplánovaný trénink – jestli jsou to nějaké běžecké věci nebo jen posilování, které zvládnu v pohodě v domácích podmínkách. Karanténní opatření je třeba respektovat, aby to celé co nejdříve skončilo a mohli jsme se vrátit všichni zpět do normálu. Klub se o nás postaral, jak jsem řekla, dostali jsme individuální plány a mohli jsme odcestovat do místa bydliště. K dispozici máme sporttestery, takže jsme dál sledované a monitorované. Zatím nevím, jestli bude tento model fungovat i v dalším týdnu, vše bude dál záležet na vývoji situace.“

 

Markéta Hurychová, MKS Zaglebie Lubin S.A., Polsko

„Já jsem už z Polska doma. Odjela jsem na reprezentační přestávku rovnou do Zubří, kde bydlím. Myslela jsem si, že prostě přijedu dříve domů, chvilku doma pobudu a zapojím se do reprezentační přípravy. Teď se do Polska vrátit nemůžu, i když bych se vrátila, byla bych ve 14denní karanténě. Haly jsou ale i v Polsku zavřené, náš tým netrénuje, situace je obecně velmi podobná té v Česku. V Polsku se řeší i to, že se naše liga pravděpodobně nedohraje, ale není to ještě definitivně rozhodnuto, a tak zatím nevíme, jak to dopadne. Zatím jsme dostaly individuální plán přípravy, který se snažím plnit, ale samozřejmě podmínky jsou ztížené. V Polsku mohou holky chodit do posilovny, ale já se tady můžu připravovat jen doma. S přítelem, který hraje házenou za Zubří, běháme v okolí do lesa a posilujeme v domácích podmínkách. Dostali jsme z klubu plán na týden, každý den máme buď běhání nebo posilovnu. Tréninky máme nastavené tak, abychom se trochu udrželi v kondici, samozřejmě s míčem to pak bude složitější, a čekáme, jak to v Polsku s naší soutěží dopadne. I pokud by se liga za čtrnáct dní rozjela, minimálně já a některé další spoluhráčky, které jsme odcestovaly na reprezentaci domů, bychom ještě po dobu karantény ze hry vypadly a ani nevím, jestli mě do Polska z Česka pustí. Nevím tak, co bude za týden, za měsíc… Doufám, že brzy dostaneme od klubu další pokyny. Při přípravě s přítelem rozhodně nic nebereme na lehkou váhu a všechna nařízení respektujeme. Je důležité, abychom to plnili všichni a bylo to co nejdříve za námi!“

 

Domácí příprava i trochu vesele. Foto: M. Hurychová
 

 

 

 

 

Přejeme všem házenkářkám a házenkářům, reprezentantkám a reprezentantům a jejich blízkým pevné zdraví!