2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
18.6.2020 otevřeno: 1077 x

Češky se na EURU 2020 představí v dánském Frederikshavnu, soupeřem jim budou Rusko, Švédsko a Španělsko

Těžkou skupinu přiřkl českým reprezentantkám los EHF EURO 2020, které budou hostit v prosinci tohoto roku Dánsko a Norsko. Češky se v základní skupině v městě Frederikshavn na severovýchodě Dánska utkají s Ruskem, Švédskem a Španělskem.

  
„Moc vybírat jsme si nemohli, byli jsme ve čtvrtém losovacím koši. Budeme muset jednoho soupeře porazit a musíme doufat, že to bude stačit. Všichni soupeři jsou kvalitní,“ reagoval bezprostředně na los trenér české reprezentace Jan Bašný a dodal: „Možná ve skupině C by byli pro nás hratelnější soupeři, ale to se nedá nic dělat. Na to se nehraje.“

 

 

Z prvního, výkonnostně nejsilnějšího koše, bylo Češkám vylosováno za soupeře Rusko. Na MS 2019 braly Rusky bronz, na EURU 2018 skončily na druhém místě. Patří tedy k nejsilnějším možným protivníkům. „Když jsme hráli naposledy proti Rusku, byl to zápas vyrovnaný až do konce. Ale už je to delší dobu,“ připomněl trenér Bašný.

Španělsko, nejsilnější tým třetího výkonnostního koše, bude dalším z českých protivníků. Zatímco na posledním EURU skončily Španělky až dvanácté, na loňském mistrovství světa v Japonsku slavily stříbro. „Španělky jsou medailový tým z posledního šampionátu. V realizačním týmu máme španělského kolegu, takže věřím, že nás na ně dobře připraví,“ zmínil Bašný.

Cesta do další fáze šampionátu by tak mohla vézt třeba přes Švédsko. Švédky skončily na minulém EURU šesté, na MS v Japonsku vybojovaly sedmé místo. Češky se proti nim měly postavit i v aktuální kvalifikaci o EURO 20202, která byla kvůli koronaviru zrušena. „Před zápasem se Švédskem jsem říkal, že je jednou můžeme porazit, tak proč by to nemohlo být na EURU,“ řekl kouč Bašný.

Jako nejhratelnějšího soupeře vidí Švédky i brankářka Petra Kudláčková, která působí ve švédském Kristianstadu. „Nejhratelnější jsou asi Švédky. Nevíme, jak budou obsazené, ale před sezónou vyměnili trenéra, proto to pro ně možná bude pořád ještě nové. Osobně se na to velmi těším. Už v březnu jsme měli hrát proti Švédsku kvalifikační dvojzápas, který byl ale naneštěstí zrušen,“ řekla Kudláčková. Jinak podobně jako trenér vnímá nalosovanou skupinu jako velmi kvalitní. „Je to těžká skupina. Ale na mistrovství Evropy není lehkého soupeře. Rusko a Španělsko jsou medailové týmy z předchozích šampionátů, do toho Švédsko. Myslím si, že to pro nás bude těžké. Ale už jsme několikrát překvapily, proto si myslím, že můžeme překvapit znovu.“

Do hlavní fáze šampionátu postoupí vždy tři nejlepší týmy z každé skupiny. Zápasy základní skupiny s budou hrát v dánských městech Herningu a Frederiskhavnu a v norském městě Trondheimu (2 skupiny). Hlavní fáze turnaje se odehrají ve Stavangeru v Norsku a Herningu v Dánsku, finálový víkendu bude hostit Telenor Arena v Oslu.

EHF EURO 2020 se utskuteční od 3. do 20. prosince 2020.

 

 

Hráčky sledovaly los společně na soustředění v zasedací místnosti HC Zubří.