27.7.2009 otevřeno: 852 x

Představujeme soupeře - Lotyšsko

Dnes se čeští házenkáři naposledy v kvalifikaci na ME 2010 představí na vlastní palubovce. Jejich soupeřem v Praze bude tým Lotyšska. Lotyšská házenkářská federace (Latvijas Handbola Federácija) je členem Mezinárodní házenkářské federace od roku 1992 (po rozdělení SSSR). Jejím současným prezidentem je Harijs Cebrikovs.

Lotyšsko

Lotyšská házenkářská federace (Latvijas Handbola Federácija) je členem Mezinárodní házenkářské federace od roku 1992 (po rozdělení SSSR). Jejím současným prezidentem je Harijs Cebrikovs.

Lotyšsku se za krátkou dobu své samostatné existence nepodařilo probojovat na žádnou vrcholnou akci. Za jeho největší úspěch se dá považovat vítězství v Challenge Trophy z roku 2001, kdy tento turnaj osmi týmů (Arménie, Kypr, Estonsko, Irsko, Lucembursko, Moldávie, Malta, Lotyšsko) hostilo právě Lotyšsko. Lotyši zde nenašli přemožitele a ve finálovém zápase zdolali Estonsko jednoznačně 31:22.

S českým celkem se Lotyšsko utkalo docela nedávno a to v play-off na ME 2008. Ani v tomto zápase v Rize se nám k vítězství nekráčelo zcela jednoduše a v poločase jsme dokonce prohrávali o dvě branky 14:16. Velký podíl na naší výhře měl tehdy s dvanácti brankami Filip Jícha. Odveta již byla zcela jasně v našich rukou, když jsme v Chomutově vyhráli 33:26.  Zde byl naším nejlepším střelcem Karel Nocar se sedmi brankami.

Kvalifikace na ME 2010 v Rakousku

V dosavadní kvalifikaci mají Lotyši odehráno šest utkání a v nich získali čtyři body, všechny za vítězství nad Lucemburskem. Dobré zápasy ale Lotyšsko odehrálo jak proti Portugalsku (na jeho půdě), tak v prvním zápase s naším celkem. V tom byl v poločase stav nerozhodný 18:18, abychom nakonec lépe zvládli druhou půli a po vítězství 34:31 si připsali první povinné body do tabulky kvalifikační skupiny.