2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
15.4.2010 otevřeno: 1707 x

Představujeme soupeře: Slovinsko

Dvěma úvodními duely bude dnes rozehrán mezinárodní turnaj "O pohár České televize". Prvním soupeřem českého výběru bude Slovinsko, jehož vizitku vám přinášíme v článku. V české sestavě došlo na poslední chvíli ke změně, zraněné Prokopce a Mráze nahradil Vojtěch Šik z Plzně.

Slovinsko

Slovinská házenkářská federace (Rokometna Zveza Slovenije) je členem Mezinárodní házenkářské federace (IHF) od roku 1992. Jejím současným předsedou je Franjo Bobinac.

Slovinsko se po svém osamostatnění víceméně pravidelně zúčastňuje vrcholných akcí, které jsou pořádány jak Mezinárodní federací IHF tak Evropskou házenkářskou federací EHF. Jednou se ve své nedlouhé historii dokázali probojovat až na stupně vítězů, když v roce 2002 využili domácího prostředí a na ME obsadili druhé místo.

 

Olympijské hry

Osm let čekalo samostatné Slovinsko na to, aby se jeho celek mohl představit na olympijských hrách. Stalo se tak v roce 2000, kdy se hry konaly v australském Sydney. Z vítězství se zde radovalo Rusko, které ve finále porazilo slavnou generaci švédských hráčů (Lindgren, Lövgren, Olsson, Svensson, Vranjes, Wislander). Slovinci skončili na osmé příčce. Podobný úspěch se jim nepodařilo zopakovat o čtyři roky později v Athénách. Zde v základní skupině získali jen dva body za vítězství nad Severní Koreou a o 11.příčku se střetli s Egyptem. Ten porazili 30:24 a obsadili jedenáctou příčku. Na poslední OH v Pekingu se již neprobojovali.

 

Mistrovství světa

Na mistrovství světa se Slovinsko představilo pětkrát. Prvním šampionátem, kam měli Slovinci možnost se kvalifikovat, bylo ME 1993 ve Švédsku. To se jim ale nepodařilo a na svoji premiéru si museli ještě dva roky počkat. Ta přišla v roce 1995 na Islandu, ale Slovinsku se zde moc nedařilo a skončilo až na osmnácté příčce. Žádného velkého úspěchu nedosáhli Slovinci ani na dalších světových šampionátech. Nejlepším výsledkem je zatím desáté místo z roku 2007. Na MS 2009, které se v lednu konalo v sousedním Chorvatsku, se Slovinci překvapivě nedostali. V play-off podlehli o jedinou branku Slovensku, které nakonec dosáhlo na MS největšího úspěchu ve své historii.

 

Mistrovství Evropy

S výjimkou roku 1998, kdy se konalo ME v Itálii, se slovinská mužská házená probojovala na všechna mistrovství Evropy. Nechyběla ani na tom úplně prvním, které hostilo v roce 1994 Portugalsko. Nejlepšího umístění dosáhlo Slovinsko v roce 2004, kdy šampionát hostilo právě Slovinsko. Slovinci dokonale využili domácího prostředí a postoupili až do finále. V základní skupině, která se hrála v Celje, ztratili jeden bod za remízu s Maďarskem, dva body pak získali ve skupině za výhru 37:33 nad Českem. Ve finálové skupině v Ljubljani podlehli jen Německu 24:31 a zajistili si účast v semifinále. V tom se potkali s velkým rivalem z Chorvatska, kterého porazili 27:25. Ve finále je znovu čekalo Německo (to porazilo v semifinále Dánsko 22:20). Na suverény šampionátu opět nestačili a podruhé mu na ME podlehli, tentokráte 20:25. Stříbrná medaile byla ale pro Slovince bezesporu vynikajícím úspěchem.

Slovinci se zúčastnili i posledního ME v Rakousku a na své cestě šampionátem se potkali i s českým týmem. Češi v prvním poločase svého soupeře zaskočili vynikající hrou a po první půli vedl náš tým 21:12. Ve druhé Slovinsko mohutně finišovalo a stahovalo český náskok, ale nakonec nám podlehlo 35:37. Na ME skončili Slovinci na jedenácté příčce.

 

Nominace Slovinska na turnaj "O pohár České televize"

brankáři: Skok (Gorenje), Škof (Zagreb CRO), Vran (Slovan)

hráči: Miklavčič (Trebnje), Dobelšek (Koper), Puceljn (Sarajevo BIH), Dolenec (Merkur), Zuran (Ormož), Skube (Trebnje), Špiler (Koper), Pajovič (Celje), Gajič (Laško), Cehte (Velenje), Žvižej M. (Velenje), Žvižej L. (Szeged HUN), Zorman (Laško)

trenér: Zvonimir Serdarusic