2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
17.4.2010 otevřeno: 1306 x

Představujeme soupeře: Rusko

Posledním celkem, se kterým český reprezentační výběr změří síly na turnaji "O pohár České televize", bude výběr Ruska. Družina vedená legendárním trenérem Vladimirem Maximovem se proti našemu týmu představí od půl druhé v Přerově.

Rusko

Ruská házenkářská unie (Союза гандболистов Россия) se stala členem Mezinárodní házenkářské federace po rozpadu bývalého Sovětského svazu a to od roku 1992. Jejím současným prezidentem je Boris Sergeevich Aleshin.

Samostatné Rusko je pak pravidelným účastníkem vrcholných akcí EHF a IHF, včetně čtyř účastí na Olympijských hrách. Během osmnácti let pak ruští házenkáři dokázali triumfovat na všech třech nejvýznamnějších akcích.

 

Olympijské hry

Na Olympijských hrách startovalo samostatné Rusko celkem čtyřikrát. Budeme-li brát v úvahu ale také výsledky Sovětského svazu, tak s jedinou výjimkou nebyla olympiáda, na které by se jeho reprezentanti nepředstavili. Tou jednou výjimkou byl rok 1984 a OH v Los Angeles, které bojkotovaly země východního bloku včetně Sovětského svazu. O osm let dříve v roce 1976 v Montrealu ale Sovětský svaz získal svoje první zlato a až na vrchol vystoupali házenkáři také v letech 1988 (Soul), v roce 1992 (Barcelona) a 2000 (Sydney). V Athénách v roce 2004 skončili Rusové na třetí příčce a vůbec nejhoršího výsledku v historii „dosáhli“ na posledních OH v Pekingu, kde skončili šestí.

 

Mistrovství světa

S výjimkou prvních čtyř MS (1938 Německo, 1954 Švédsko, 1958 Západní Německo, 1961 Východní Německo) startovali házenkáři Sovětského svazu, resp. Ruska na všech světových šampionátech. Hned jejich druhá účast znamenala první medaili, když v roce 1967 ve Švédsku skončili třetí. O 11let později se dostali až do finále a v roce 1982 přišel první triumf na MS v Západním Německu. Na světový trůn usedli jako samostatné Rusko ještě v letech 1993 (Švédsko) a 1997 (Japonsko). V roce 1999 se v Egyptě probojovali do finále, ale od té doby na další výraznější úspěch čekají. Absolutním neúspěchem pak pro Rusko byla až 16.příčka na MS 2009 v Chorvatsku.

V play-off o MS 2011 ve Švédsku se pak Rusko střetne s Rumunskem. To mělo původně také startovat na turnaji „O pohár České televize“, ale po rozlosování kvalifikačních dvojic svoji účast odmítlo. Ve dvou přátelských zápasech se ale s Rumunskem utká česká reprezentační záloha a to také v těchto dnech.

 

Mistrovství Evropy

Ani jednou oproti účasti na MS nechybělo Rusko na šampionátu starého kontinentu. Hned při druhém ME, které se v roce 1996 konalo ve Španělsku, se podařilo Rusku šampionát vyhrát. Pak přišlo čtvrté místo na ME 1998 v Itálii a úspěšně skončilo ještě ME v roce 2000 v Chorvatsku, kde Rusko získalo stříbrné medaile. Na tu další ale házenkářská velmoc stále čeká. Dvě pátá místa, ale také 14.příčka na ME 2008 v Norsku nebo 12.místo na posledním ME v Rakousku, na to není ruská házenkářská historie zvyklá.
 

Nominace Ruska na turnaj "O pohár České televize"

brankáři: Kostygov (S.Peterburg), Grams (Ch.Medvedi)

hráči: Filippov (Ch.Medvedi), Kovalev (Ch.Medvedi), Chernoivanov (Ch.Medvedi), Rastvortsev (Ch.Medvedi), Kamanin (Ch.Medvedi), Aslanyan (Ch.Medvedi), Chipurin (Ch.Medvedi), Koksharov (Lasko SLO), Dibirov (Ch.Medvedi), Starykh (Ch.Medvedi), Ivanov (Ch.Medvedi), Kaynarov (Astrakhan), Lushnikov (Veszprem HUN), Shishkarev (Ch.Medvedi), Atman (Kaustik)

trenér: Vladimir Maximov