3.7.2010 otevřeno: 2657 x

Chceme hrát lépe než před rokem na ME, přejí si dorostenky

Po dvou přípravných utkáních s Polskem, ve kterých jednou prohrály a jednou zvítězily, a přípravném soustředění v Nymburce čeká reprezentační družstvo dorostenek závěrečná akce této kategorie. Otevřené Mistrovství Evropy ve Švédsku.

Otevřené ME se hraje střídavě v kategorii dorostenců a dorostenek paralalně s gigantickým turnajem mládeže pod názvem Partille Cup ve Švédsku. Dohoda organizátorů a EHF o společném pořádání platí do roku 2012. Otevřené ME je turnaj, na kterém startuje 20-30 národních týmů. Tento rok se jej účastní dívky ročníku narození 1992 a mladší.

Otevřené ME se hraje v letošním roce v pěti skupinách, každá čítá čtyři týmy. Naším soupeřem měly být původně týmy Nizozemska, Švédska a Brazílie. Nakonec je ale „česká“ skupina výjimkou, protože v ní budou startovat jen tři celky. „Los nám do skupiny přiřadil šesté a sedmé družstvo z posledního ME, tedy Holandsko a Švédsko. Třetí soupeř z Brazílie se bohužel nakonec z ME odhlásil, což je určitě škoda, protože konfrontaci s mimoevropským celkem bychom určitě přivítali,“ řekla trenérka týmu Martina Papežová.

V tomto týdnu absolvovaly dorostenky kondičně-herní soustředění, do kterého se zapojily po půl roce i Roháčková a Weisenbilderová, které předtím nastoupili v průběhu kvalifikace v týmu juniorek. „Na hráčkách bylo znát odhodlání a chuť připravit se na závěrečnou akci sezóny co nejlépe,“ radovala se trenérka celku. Pro tým dorostenek je to poslední společná akce, po které končí dvouletý cyklus a hráčky přecházejí do vyšší kategorie.

Nyní dostaly dorostenky krátké volno, aby se v neděli opět sešly v Praze, odkud v podvečer vyrazí autobusem na otevřené ME do Švédska. Do dějiště šampionátu by měl tým dorazit kolem pondělního poledne.

První utkání čeká na Češky v úterý po obědě a střetnou se v něm s celkem Nizozemska. Hned ve stejný den večer pak absolvují druhý zápas se Švédskem. Ve středu měl hrát náš tým proti poslednímu soupeři ve skupině Brazílii, ale po jejím odhlášení má Česko volný den, který využije k odpočinku a prohlídce Göteborgu.

Oba své soupeře mají trenérky dobře přečtené a ví tak, co od nich mohou čekat: „na Nizozemsko jsme se takticky připravovali v Nymburce na základě DVD z loňského ME. Je to družstvo s úžasným přechodem do rychlého útoku, v tom postupném se prezentuje slušnou hrou spojek s minimální spoluprací s pivotem, ale zato s maximálním využitím obou křídel. Doufám, že Nizozemsko přijede v rámci přípravy na MS dorostenek v kompletní sestavě.“

Druhým protivníkem bude Češkám domácí celek: „Švédsko máme natočené také z ME. Jejich styl hry je spíše silový, s dobrou a tvrdou obranou. V postupném útoku pak spoléhají na silovou hru spojek a jejich dobrou spoluprací s pivotem.“

Základní skupiny budou odehrány 6.-7. července, podle toho, jak týmy utkání zvládnou, čeká je buď skupina o 1.-10.místo nebo skupina o 11.-20.místo. „Postup do první desítky bude velmi obtížný, ale chceme se o něj poprat ze všech sil a po loňském nevydařeném šampionátu předvést lepší a kvalitnější výkony,“ přeje si trenérka Martina Papežová.

Druhá fáze ME se hraje 8.-9. červnece, o den později již přicházejí na pořad závěrečné zápasy, které rozhodnout o konečném umístění. Zápasy v základní skupině se hrají 2 x 20 minut s pětiminutovou přestávkou. Druhá fáze se hraje 2 x 25 minut, finálové zápasy a zápasy o umístění pak již 2 x 30 minut.

Rozlosování základních skupin ME dorostenek 2010

skupina A – Dánsko, Slovensko, Bulharsko, Polsko

skupina B – Rusko, Chorvatsko, Rakousko, Island

skupina C – Norsko, Rumunsko, Černá Hora, Portugalsko

skupina D – Maďarsko, Španělsko, Finsko, Švýcarsko

skupina E – Nizozemsko, Švédsko, Česko, Brazílie

Postupují první dva celky do hlavní fáze. Týmy na 3.-4.místě hrají tzv. Prezidentský pohár.