2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
2.8.2010 otevřeno: 1830 x

Každý tým má svoji big star

Letošní mistrovství Evropy juniorských celků hostí Slovensko. Jedná se již o osmý šampionát této věkové kategorie, přičemž dvakrát ME hostilo Rakousko a Rumunsko, jednou pak Řecko, Polsko, Lotyšsko a nakonec letos Slovensko. Pojďte nahlédnout pod pokličku právě probíhajícího ME.

Lucie Kantůrková - Bratislava

 

Slovensko uspořádalo ME ve svém hlavním městě Bratislavě. Bratislava si pořádání mládežnického mistrovství vyzkoušela již před třemi roky, kdy hostila ME dorostenek do 17ti let. I tenkrát se  zápasy hrály ve dvou halách a to stejně jako letos v hale Interu Bratislava Na Pasienkoch a v Národnom tenisovom centre, které nese dnes název Sibamac Arena.

Hala Na Pasienkoch, kde odehráli většinu zápasů Češi, již pamatuje mnohé, vždyť byla postavena již před více jak padesáti lety (přesně v roce 1958). V čase své výstavby patřila mezi nejpozoruhodnější sportovní stavby Slovenska a zajímavou je i nyní. Její podoba nezměnila téměř nic z podoby původní, pro potřeby ME byl dodán speciální jednotný povrch, který stařičkou halu Na Pasienkoch rázem přetavil v jednu z arén hostících juniorský šampionát. Kapacita uváděná na oficiálních stránkách je až 6500 diváků. Slovenská federace, resp. organizátor akce marketingová společnost My Net na zápasy ustanovila vstupné ve výši 3 EUR (1utkání) a 9EUR (jeden den). Tato suma, celkem neobvyklá na mládežnické šampionáty ať již světové nebo evropské, zřejmě přímo diváky neodradila, ale určitě u některých sehrála platba vstupného svoji roli.

Navíc se na poměry česko-slovenského mediálního zájmu o házenou podařilo téměř nemožné a to dostat některé zápasy do veřejnoprávní televize. Celkem pět zápasů, většinou utkání slovenské juniorky, uvidí diváci v přímém přenosu STV3. A finále pak za spolupráci se slovenskou televizí bude podle předběžných informací přenášet živě také Eurosport!

I přes stanovené vstupné si do hlediště našel cestu například autobus plný fanoušků z Nového Veselí, z klubu, z něhož mají v juniorském celku jednoho reprezentanta (David Šůstek). Tito příznivci, kteří výrazně dopomohli již k samotnému postupu na ME, mohutně podporovali český celek v zápase proti Dánsku. Stejně tak se na první utkání přijeli podívat i hráči dorosteneckého týmu ČR, který právě absolvoval přípravu v nedalekých Hustopečích. Jeho hráči přijeli povzbudit své starší kolegy a zároveň „nasát“ atmosféru evropského šampionátu, který je čeká od 12. srpna v Černé Hoře.

O víkendu pak za našimi hráči přijeli především rodiče. Je určitě škoda, že si cestu do hlediště nenašlo více českých příznivců, především v sobotu, resp. o víkendu, kdy naši házenkáři hráli proti Francii, resp. proti Srbsku, a kdy mohli hráčům dopomoci k úspěchu a možnému postupu ze skupiny.

Co se týká zázemí šampionátu, týmy si nemají na co stěžovat. Český celek společně s dalšími družstvy bydlí na hotelu Nivy (zástupci EHF a rozhodčí jsou ubytováni zvlášť), vzdáleném pět minut chůzí od haly Na Pasienkoch. Druhá hala je od té „české“ dalších pět minut cesty, takže strategicky zvolili Slováci určitě dobře a pro všechny jsou tak přístupné zápasy celého šampionátu. K dispozici je samozřejmě autobusová doprava, která celky vozí na všechny tréninky nebo další aktivity. Tréninky jsou pevně rozepsané a týmy mají k dispozici jednu ze čtyř sportovních hal (dvě tréninkové a dvě hrací).

V hotelu jsou družstva rozmístěna na jednotlivých patrech tak, že spolu sousedí vždy dva týmy. Náš celek sdílel sedmé patro s týmem Ruska a například Slováci měli za sousedy Španělsko. Jedinou výjimkou byl (ostatně jako na všech sportovních akcích) celek Izraele. Z bezpečnostních důvodů měl celé patro jen pro sebe a k tomu na něj dohlížel zástupce izraelské bezpečnostní služby. Izraelci samotní na šampionátu předváděli velice sympatické výkony a dlouho trápily jak favorizovaný Island, tak Portugalsko. Nevyšel jim zatím jen zápas proti Slovensku, ve kterém hostitelská země získala první dva body.

Co se týká herní kvality šampionátu, tak je jako vždy v této kategorii na velice dobré úrovni. Dobrá úroveň značí to, že zápasy takové kvality, které zde mezi sebou hrají postupující celky ze skupiny, nemáte šanci (možná až na pár výjímek) vidět v naší ZUBR Extralize. Hráči, byť juniorského věku, jsou technicky a házenkářsky velice zdatní a každý (opravdu KAŽDÝ) celek z top osmičky má svoji „big star“, většinou hned několik (ale své osobnosti mají i týmy, které se dále nedostali – např. Slovensko v postavě Dominika Kroka, který před touto sezónou přestoupil do nejlepšího slovenského celku Prešova). A jsou to hráči, které v leckteré domácí soutěži nenajdete a kteří dokáží téměř sami rozhodovat zápasy. Především však ve chvílích krize přidají vždy potřebný počet branek a odvrátí možnou porážku svého celku. V Dánském týmu je takových top hráčů hned několik, ať již pravá spojka tmavé pleti Larsen (pravoruký hráč!!), který i přes svoji robusní postavu vyniká rychlostí a neuvěřitelnou razancí střelby. Nebo další spojka týmu Schmidt. U Srbska je to v zápase s námi tolikrát zmiňovaný Djordjič hrající v německém Flensburgu. Portugalsko zde svojí hrou velice příjemně překvapuje a dokázalo to i v posledním zápase skupiny proti Islandu. Země z jihu Evropy má vyrovnaný kádr a stejně jako ostatní celky, i ona se opírá o hru spojek – levoruký Ferraz s vizáží dospělého muže rozdává branky na požádání. Ve francouzském týmu hraje prim nevysoký (nevysoký na poměry ostatních hráčů!) rozehrávač Mahe (českému týmu vstřelil dvanáct branek). Nevelký postavou ale nepřehlédnutelný herním výkonem, který dokáže vstřelit gól z jakékoliv pozice nebo vzdálenosti.

A Island? Na ME přijela i velká star Áron Palmarsson a jeho výkony byly hodně očekávané. Přesto, že na mistrovství odvádí standardní dobré výkony, určitě se od něj čekalo více. A to nejen po herní stránce, ale podle informací přímo z islandského tábora není ani pro tým takovým přínosem, jakým  by si všichni přáli. Áron měl být tahounem týmu především ve chvílích, kdy se Islandu nedaří, ale při posledním zápase ve skupině jej trenér Gudmundsson po špatném výkonu posadil na lavičku již po sedmi minutách. Islandská star jako by v tu chvíli seděla před televizní obrazovkou na svém gauči. K vidění nebyl jediný náznak emocí ve znuděném obličeji Palmarssona a to i přesto, že jeho spoluhráči dokázali téměř vybojovat zpět ztracené utkání (ve kterém nakonec brankou pět vteřin před koncem po jeho chybě stejně podlehli). Samotný Island trápí nevýrazné výkony brankářů. Podle slov trenéra Gudmundssona je to největší slabina týmu (podle názoru ostatních jediná), vždyť na posledním MS juniorů, kde skončil Island druhý, měli jeho brankáři celkovou úspěšnost 29%. Na Slovensku se zatím dostali na hranici 26% a to bude pro sympatický Island v souboji s těmi nejlepšími zřejmě fatální..

Dnes je na šampionátu další volný den a týmy jej tráví různě. Někteří se jeli podívat na Bratislavský hrad, jiní si prohlédnou Staré Město. Čeští házenkáři již na hradě byli první volný den a dnes mohli hráči odpoledne strávit podle své libosti. Většina jich šla do centra města nebo na koupaliště, neboť i v Bratislavě panují opět vysoké teploty.

Zítra již začne druhá část šampionátu a především ve finálových skupinách budou k vidění nádherné souboje. Ty vyvrcholí víkendovým programem a v neděli bude turnaj zakončen finálovým střetnutím. Mohu jen apelovat na všechny z vás, kteří máte možnost se do Bratislavy vypravit, byť jen o víkendu, UDĚLEJTE TO! K vidění zde jsou nádherné souboje fyzicky i házenkářsky vyspělých hráčů na takové úrovni, kterou u nás nemáte šanci vidět. A pokud to nemáte do Bratislavy daleko, přijeďte se podívat již na zápasy finálových skupin, které začínají zítra. Každé utkání zde již má vysokou úroveň a je vysoce pravděpodobné, že tady uvidíte některou z pozdějších házenkářských hvězd. Jejich hvězdná dráha je sice většinou na samém začátku, ale již dnes mají házenkářskému divákovi mnoho co nabídnout.

 

Vítejte tedy v Bratislavě, kde se dva týdny hraje špičková mužská házená.

 

Historie ME juniorů

 

Rok 2010 – Slovensko

1.??? ...Česko ????

 

Rok 2008 – Rumunsko

1.Dánsko, 2.Německo, 3.Francie..8.Česko

 

Rok 2006 – Rakousko

1.Německo, 2.Švédsko, 3.Dánsko...14.Česko

 

Rok 2004 - Lotyšsko

1.Německo, 2.Dánsko, 3.Slovinsko..12.Česko

 

Rok 2002 - Polsko

1.Polsko, 2.Slovinsko, 3.Jugoslávie..8.Česko

 

Rok 2000 – Řecko

1.Jugoslávie, 2.Bělorusko, 3.Španělsko..Česko se nezúčastnilo

 

Rok 1998 – Rakousko

1.Dánsko, 2.Jugoslávie, 3.Maďarsko..9.Česko

 

Rok 1996 – Rumunsko

1.Dánsko, 2.Španělsko, 3.Rusko...10.Česko