2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
14.8.2010 otevřeno: 2434 x

Závěry a hodnocení ME juniorů

Před týdnem skončilo v Bratislavě ME juniorů. Naši házenkáři na něm obsadili 14.příčku, která byla zklamáním jak pro fanoušky, tak pro samotné aktéry a trenéry celku. Hodnocení a závěry z ME si můžete přečíst v následujícím článku.

V první části si můžete přečíst závěry z ME a doporučení pro další období, ve druhé části pak individuální hodnocení všech hráčů, kteří nás na šampionátu reprezentovali. Hodnocení připravili trenéři Vojtěch Srba a Pavel Pauza.

 

ZÁVĚRY Z ME

Před ME jsme vsadili na aktivní obranný systém a přechod do rychlého útoku s ohledem na to, že naše prosazení se z prostoru spojek je výrazně slabší. Napovídá tomu i složení družstva, kde extraligové zkušenosti mají pouze hráči na postech křídel. Tato taktika se nám dařila v momentě, kdy se úspěšnost z prostoru brankoviště pohybovala kolem 70%. V zápase, kde byla úspěšnost nižší, jsme nebyli schopni soupeři konkurovat ani herně ani výsledkově. S přibývajícím časem v zápasech zmizela i organizace hry a vzhledem k tomu, že zejména činnost jeden na jednoho je u nás výrazně slabší než u soupeřů, a to jak v obranné tak i v útočné fázi, docházelo ke spoustě technických chyb a nepřesností, které soupeř trestal lacinými brankami.

Každé družstvo mělo ve svém středu velkou osobnost a vůdce. Na naší straně se neobjevila žádná vůdčí osobnost, která by byla schopna tým táhnout v krizových momentech a strhnout ostatní k bojovnému výkonu. Jednotlivé týmy vyznávají jeden obranný systém a málokdy se odchylují od svého stylu hry. Hru až tak nepřizpůsobují hře soupeře, ale důvěřují svému obrannému i útočnému systému. Mají v zásobě nekonečně mnoho jednoduchých řešeních, které z většiny provedou správně. Dělají minimálně chyb.

Rozhodně doporučujeme, aby se u nás v mladších kategoriích začalo pracovat s vyššími hráči, přestože ti na tom samozřejmě nejsou oproti menším házenkářům tak dobře koordinačně. Postupem času a díky dobré práci v klubu je ale možné je do týmu zapracovat a všechny celky zde takové hráče,které využívaly jak v obraně tak v útoku, také měly. V opačném případě není možné konkurovat soupeřům fyzicky ani se proti nim herně prosadit.

Vzhledem k tomu, že mládežnické národní výběry se skládají téměř výhradně z hráčů SCM, je k zamyšlení, jestli je systém naší práce s mládeží správný a má do budoucna smysl. Absolutně nemůžeme konkurovat na postu spojek, zaostáváme v individuálních činnostech. Naši hráči patřili typově (tj.výškou a váhou) k neslabším na turnaji, ale momentálně není možné vybrat jiné hráče, protože v klubech prostě nejsou.

Vzhledem k velmi dobré přípravě, kterou jsme po dlouhé době absolvovali, považujeme 14.místo za neúspěch. Reálně by odpovídalo umístění ve skupině o 9.-12.místo s ohledem na složení našeho družstva a s ohledem na sílu soupeřů.

 

HODNOCENÍ JEDNOTLIVÝCH HRÁČŮ

BRANKÁŘI

Artur Adamík – v každém zápase odevzdal standardní výkon, jeden z mála, na kterém se dalo stavět. Nositel naší výkonnosti a to i přes půlroční herní výpadek z důvodu zranění. Osobnost týmu.

Suchý Tomáš – vedle Adamíka nedostával tolik příležitostí, ale když se dostal do hry, určitě nepropadl. 

KŘÍDLA

Hrstka Jakub – podával standardní výkony a určitě patřil k hráčům, na které jsme se mohli spolehnout. Kladem určitě nadprůměrná útočná činnost, ale potřebuje zlepšist svoje postavení v obraně. Do budoucna by měl přebrat větší odpovědnost za výkon družstva.

Petr Vinkelhöfer – byl využívaný převážně jako hrotový hráč v obraně 1:5, předvedl velmi dobrý přechod do rychlého útoku. Pokud nastoupil na pozici levého křídla, tak určitě nezklamal.

Petr Linhart – s ohledem na zkušenosti, které má již z předchozích šampionátů a jeho výkony v extralize, se od něj čekal lepší výkon. Bohužel se nepotkal se sportovní formou a měl velmi slabé procento úspěšnosti střelby.

Jakub Kastner – střídal lepší okamžiky s horšími, trápily jej nevyrovnané výkony. Je potřeba zlepšit koncentraci v utkání, především pak v obranné fázi.

Radim Chudoba – přestože byl nominován jako křídlo, s ohledem na situaci, kdy jsme neměli levorukého hráče na postu pravé spojky, byl využíván na tomto postu. Nebál se vzít odpovědnost na sebe, přestože jej trápily technické chyby. Zatím mu chybí herní přehled a výběr správného řešení v útočné fázi.

SPOJKY

Lukáš Horký – podával nevyrovnané výkony, jako spojka se neprosadil. Chybí mu větší důraz jak v obranné tak v útočné fázi, větší rozhodnost a pohyb v útoku a v obraně ne vždy správně řeší herní situace. Dobrá spolupráce s hráči na postu pivota.

David Šůstek – největší zklamání mezi hráči na tomto postu. Bez důrazu a sebevědomí, na hřišti působil až bezradně. V situacích v útočné fázi a přechodu do rychlého útoku se dostával sám pod velký tlak.

Milan Škvařil – věkem ještě patří do dorostenecké kategorie. Určitě nezklamal a je příslibem do budoucnosti. Po základní skupině po dohodě s trenéry dorostenecké reprezentace odcestoval na přípravu na dorostenecké ME. Do budoucna z našeho pohledu první levá spojka družstva. Jako jediný na levé straně používá střelbu ze země. Do budoucna by se ve své kategorii mohl rovnat spojkám na evropské úrovni.

Adam Strýc – také věkem ještě patřící do dorostenecké kategorie. Dostával prostor na střední spojce, určitě pro něj bylo ME velkou zkušeností. Příslib do budoucna. Po základní skupině po dohodě s trenéry dorostenecké reprezentace odcestoval na přípravu na dorostenecké ME. Oproti Škvařilovi má velký respekt ze soupeře odpovídající věku dorostence. Chybí mu důraz v osobních soubojích.

Matěj Šustáček – střední spojka používaná převážně pro útok. Dobře organizuje hru, bohužel z jeho strany je nulový tlak na obranu a šptná koncovka bez větší razance střelby.

Marek Monczka – náš klíčový hráč pro útočnou fázi. Jeden z mála, který dokázal navázat protihráče a má slušnou střelbu ze země. Jako pravák využívaný na pravé spojce. Nebál se osobního kontaktu s obranou protivníka a jako jediný náš hráč dokázal pohybem a dynamikou konkurovat hráčům soupeře na pozici spojek.

Jan Tesař- dostal minimum příležitostí. Na šampionát přijel až v jeho druhé fázi místo Škvařila. Měl roli obránce, rozhodně nezklamal, velmi dobré postavení v obraně.

Roman Jelínek – Na šampionát přijel až v jeho druhé fázi místo Strýce. Oproti soupeřovým hráčům zaostává váhou a výškou. Nebál se vzít odpovědnost na sebe.

PIVOTI

Radim Brož – náš klíčový hráč pro obrannou fázi. Střední zadní obránce. Chybí větší organizace obrany z jeho strany, v útočné fázi špatná časoprostorovost. Doplácí na své zaměření v mateřském oddílu, kde je v podstatě využíván pouze v obranné činnosti. V útoku jej trápí slabší koncovka. Hráči na postu pivota ale všeobecně dopláceli na špatnou hru spojek.

Jakub Kolomazník, Karel Květoň – vedle Brože dostali méně prostoru. U obou je potřeba zapracovat na koncovce a dobrém načasování a pohybu na brankovišti.

 

Tým Česka na ME juniorů 2010 v Bratislavě

foto: Jakub Súkup