15.8.2010 otevřeno: 2178 x

ME dorostenců: sen o postupu se rozplynul

Na ME dorostenců dnes vrcholily boje v základních skupinách. Ve hře o postup byly v základní skupině D, kde jsou i čeští házenkáři, stále tři týmy a to včetně našeho celku.

ME dorostenců: Česko - Island 37:41 (21:21)

Naši házenkáři sehráli s Islandem úplně poslední zápas celé skupiny. V předchozím utkání porazilo Slovinsko tým Švýcarska o tři branky a udrželo tak i nadále naše hráče ve hře o postup. K tomu bylo potřeba ale Island nejen porazit, ale také zvítězit minimálně devítibrankovým rozdílem. To se ale bohužel nakonec nepodařilo.

Naši hráči stejně jako do zápasu proti Slovinsku vstoupili dobře a po brankách Krahulce a Vocáska vedli 2:0. Soupeř ale bleskurychle zareagoval a třemi góly v řadě otočil stav ve svůj prospěch. Vedení Islanďanům vydrželo ale jen krátce, v 10.minutě bylo srovnáno na 7:7 a o minutu později Krahulec další brankou (vstřelil třetí gól v řadě) získal vedení pro české barvy. Našim házenkářům se druhá desetiminutovka druhé půle vydařila a dokázali odskočit už na rozdíl čtyř branek (13:9 a 15:11). Posledních deset minut se ale boj na palubovce v Nikšiči proměnil v divokou přestřelku, ve které padlo celkem dvanáct branek. Do šaten pak oba celky odcházely za nerozhodného stavu, který v poslední minutě první půle zařídil Škvařil a srovnal na 21:21.

Tento stav znamenal pro české barvy to, že naši házenkáři ve druhé půli museli napnout všechny síly ve snaze co nejrychleji navýšit naše vedení. Bohužel to byl Island, který převzal iniciativu a skóre zápasu překlonil opět ve svůj prospěch. Pouze jedinkrát jsme se ve druhém poločase dostali do vedení (41.minuta 27:26). Náš postupový sen se bohužel definitivně rozplynul o pár minut později, když soupeř devíti brankami v řadě z 26:27 otočil na 35:27. Výraznější náskok si Island udržoval do 56.minuty, aspoň kosmetické upravení výsledku pak znamenaly čtyři české branky. Konečné skóre však vyznělo pro soupeře, který zvítězil 41:37 a v tabulce tak přeskočil český celek.

Vítězem skupiny se stalo Slovinsko bez ztráty bodu a tento tým si sebou nese do finálové skupiny 2body. Druhou postupovou pozici obsadilo Švýcarsko. Island a naše reprezentace bude dále bojovat ve skupině o 9.-12.místo. Island si do tzv.Intermediate group bere 2body za vítězství s naším celkem. V další fázi se čeští házenkáři střetnou s celky Portugalska a Černé Hory (rozpis utkání najdete v závěru článku i na webových stránkách, viz odkazy dole).

Komentář Pavla Faráře: "vstup do zápasu byl dobrý, ale jakmile jsme se dostali do mírného vedení 15:11, tak hráči zapoměli na obranné povinnosti a vidina možnosti postupu je hnala pouze dopředu. Bohužel se nám je nepodařilo zastavit a do konce utkání jsme již hráli prakticky bez obrany, i když jsme se snažili pomoci změnou obranného systému. Je obrovská škoda, že jsme nedokázali využít dobrého výkonu Machalického v brance, který měl za druhý poločas 16 zákroků."

Sestava a branky Česka: Hurt, Machalický - Drbohlav, Vocásek 6, Škvařil 1, Sýkora, Mlotek 3, Zeman 5, Babák 8, Syřínek, Krahulec 10, Petružela 2, Strýc 2, Užek

Sedmimetrové hody: 6/5 - 5/4, vyloučení: 5 - 6 (ČK přímá), rozhodčí: Van de Beek, Egberts (NED), diváků: 200