30.1.2011 otevřeno: 3343 x

Novými Mistry světa jsou po boji opět Francouzi

Francouzští házenkáři dokázali dnes na 22.MS ve Švédsku obhájit titul Mistrů světa, který získali i před dvěma lety na MS 2009 v Chorvatsku. Tehdy porazili pořadatele šampionátu, dnes si v prodloužení poradili s Dánskem.

Opět je to Francie! I tak znějí některé titulky v médiích po skončení dnešního finálového dramatu. A šampionát ve Švédsku měl vyvrcholení, které si opravdu zasloužil, tj. včetně vyrovnávací branky Dánska v poslední vteřině řádné hrací doby i rozhodnutí v prodloužení. Francie nakonec porazila Dánsko 37:35 a stala se po dvou letech držitelem titulu Mistra světa.

Finále: Francie - Dánsko 37:35 (31:31, 15:12)

Po sedmdesáti minutách hry si Francouzi mohli zatančit vítězné kolečko. Po něm dostali na krk další zlaté medaile a trofej pro Mistra světa. Na druhé straně byl k vidění obraz zdrcených Dánů, kteří byli na dosah svého prvního historického triumfu. Nicméně i jim se dostalo obrovského aplausu od vyprodané haly v Malmö i od jejich věrného fanouška dánského prince Frederika. Francie si díky celkovému triumfu zajistila účast na dalších dvou vrcholných akcích - OH 2012 a MS 2013, které hostí Španělsko.

Finálové střetnutí bylo zpočátku vyrovnané. Od stavu 9:9 ale Francie získala převahu a téměř po celý zbytek střetnutí si udržovala třígólový náskok. Toto platilo až do stavu 20:17, kdy Dánsko zlepšilo svoji obranu a dokázalo zastavit francouzské útoky. U většiny akcí byl stejně jako po celý šampionát Mikkel Hansen, levá spojka seveřanů. Ten sváděl ve finále přímý souboj s nejužitečnějším hráčem MS Nikolou Karabaticem. Svým osmým gólem Hansen srovnal na 24:24, jeho devátá branka pak přinesla remízu 25:25. Francie pět minut před koncem vedla 29:27, Dánové opět srovnali na 29:29 a pak se oba celky střídaly ve skórování. V závěru, kdy Dánsko prohrávalo o jeden gól, dostalo výhodu přesilové hry. Dánský trenér Wilbek nasadil sedmého hráče do pole a těsně před závěrečným hvizdem srovnával z prostoru spojky Bo Spellerberg na 31:31.

Na začátku prvního prodloužení se do vedení dostali poprvé Dánové (33:32), ale Francie opět otočila skóre ve svůj prospěch na 34:33. Dva góly kapitána Francie Fernandeze a důležitý zákrok Omeyera znamenaly konečné vítězství úřadujících Mistrů světa v poměru 37:35. Házenkářský svět tedy po dvou letech opět oslavuje stejného Mistra, kterým se stali "Les Bleus".

Kapitán staronových Mistrů světa Jerome Fernandez

V utkání o 3.příčku zvítězilo Španělsko těsně 24:23 nad domácím celkem Švédskem. Vrátíme-li se k semifinále, tak v prvním utkání zvítězila Francie nad týmem Švédska 29:26, zatímco ve druhém střetnutí, které s přehledem řídili čeští rozhodčí Horáček-Novotný, se radovalo z postupu do finále Dánsko a to po vítězství 28:24 nad Španělskem.