9.3.2011 otevřeno: 4110 x

Vydařená druhá půle a neomylný Jícha přinesli další výhru Čechů

Čeští házenkáři dnes ve Zlíně nastoupili ke svému třetímu zápasu v kvalifikaci na ME 2012 v Srbsku. Jejich protivníkem byl devátý celek světového šampionátu ve Švédsku 2011, tým Norska.

Kvalifikace na ME 2012 – Zlín

Česko – Norsko 29:26 (11:13)

Čeští házenkáři začali zápas proti účastníku posledního světového šampionátu v očekávané sestavě, na křídlech s Nocarem a Filipem, spojkovým triem Jícha, Sklenák, Stehlík a na pivotu s Juříčkem. V naší brance začal Štochl a v defenzívě před ním pracovala obranná zeď ve složení Hynek, Jícha, Kubeš.

Skóre utkání otevřel hned v první minutě David Juříček po krásné asistenci Filipa Jíchy. Další minuty ale přinášely české branky jen velmi sporadicky, buď si s nimi poradil brankáře Ege nebo jsme jeho branku díky dobré obraně Norska či naší technické chybě ani neohrozili. Druhý náš gól přidal v šesté minutě Jícha, který svojí první brankou v zápase srovnával na 2:2. Bohužel následující minuty patřily soupeři, který dokázal naši obranu ohrozit jak ze střední vzdálenosti tak z brankoviště, zatímco naši házenkáři se na postavenou obranu Seveřanů hodně trápili. Výsledkem bylo vedení norského celku 8:4 v 15.minutě střetnutí a na tento náskok soupeře zareagoval český trenér Lipták oddechovým časem. Ani po něm se ale českému celku nepodařilo skórovat a byl to naopak Lund, který již čtvrtým norským gólem v řadě zvyšoval na 9:4. Českým hráčům v tu chvíli běžela již osmá minuta bez vstřelené branky. Tento brankový půst přerušil až Jícha, který byl autorem tří předcházejících branek a ze sedmimetrového hodu snižoval svým čtvrtým gólem na 5:9. Výborný výkon podával v norské brance Ege, ale ani ten v dalších minutách nezabránil čtyřem brankám probuzeného českého celku v řadě a rázem svítil na ukazateli již jen jednogólový rozdíl 8:9. Ten pro změnu vedl k norskému oddechovému času a po něm se Norové opět dokázali vrátit ke čtyřbrankovému vedení 13:9. V závěru poločasu se českému týmu naštěstí podařilo zkorigovat díky brankám Jíchy a Sklenáka na 11:13.

Nutno přiznat, že český celek tahal v první půli za kratší konec, trápil se v postupném útoku a do toho rychlého se takřka nedostal. Navíc se v našem týmu dokázal prosadit téměř výhradně jen Jícha, který byl po první půli se sedmi brankami nejlepším střelcem. Norsko oproti tomu výborně bránilo a v útoku mělo hned pět střelců, na které rozložilo svoji palebnou sílu.

Druhý poločas načal brankově opět soupeř, ale ani Češi tentokráte nezůstávali pozadu a dvěma slepenými brankami podruhé v zápase snížili na rozdíl jediné branky 13:14. Český celek pak za stavu 14:15 odehrál dvě minuty v oslabení a to se mu vydařilo náramně. Přesilovku soupeře vyhrál 1:0 a po návratu vyloučeného Juříčka se dostal vůbec poprvé (nepočítáme-li vedení 1:0) do vedení 16:15, jak jinak než brankou Filipa Jíchy! Navíc se pak Norové dopustili špatného střídání a Češi měli výhodu přesilové hry. I tu dokázali využít a ve 38.minutě zvyšoval Filip na 17:15. Situace ve druhé půli se zcela obrátila, zatímco Češi dokázali během prvních deseti minut druhého poločasu vstřelit téměř tolik branek jako za celou první půli, Norsko začalo kupit chyby a nedokázalo ani nadále zastavit Jíchu v českém dresu. Ten přidal další čtyři góly a za stavu 20:17 si norský kouč Hedin zažádal o oddechový čas.

Češi si ale již vítězství v domácím zápase nenechali vzít, když v dalším průběhu zápasu vyhrávali neustále rozdílem 2-3 branek a to i díky další vydařené hře v oslabení, kdy jsme získali náskok 26:22. Na našem vedení nic nezměnilo ani další vyloučení českého hráče a dvojnásobná osobní obrana ze strany Norska. Vynikající druhá půle, kdy se dařilo i brankáři Štochlovi, tak rozhodla o dalším vítězství Česka, které pro nás zajišťuje průběžné vedení v šesté kvalifikační skupině, a které nás již téměř jistě posouvá na ME 2012. Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen Filip Jícha, který byl před zápasem oceněn představiteli české házené pro jeho triumf v anketě o Nejlepšího házenkáře světa pro rok 2010. Čtvrté střetnutí kvalifikace je na programu v neděli 13. března večer v norském Stavangeru.

Sestava a branky Česka: Galia, Štochl - Kubeš, Hynek, Zdráhala, Stehlík, Mráz, Piskač, Číp, Motl, Jícha 12/4, Juříček 5, Nocar 4, Filip 5, Sklenák 2, Vítek 1

Nejlepší střelci Norska: Tvedten 6/3, Rambo 6, Lund 4

Sedmimetrové hody: 5/3 - 4/3, vyloučení: 5 - 2, rozhodčí: Nikolov, Nachevski (MKD), diváků: 1900 (vyprodáno)

Průběh: 1:0, 2:4, 4:5, 4:8, 8:9, 9:12, 11:13  - 14:15, 17:15, 20:17, 21:20, 26:22, 27:24, 29:25, 29:26

Průběžná tabulka naší kvalifikační skupiny:

1. Česko 3z/6b

2. Norsko 3z/4b

3. Nizozemsko 2z/0b

4. Řecko 2z/0b

Nejlepší hráč zápasu Filip Jícha děkuje fanouškům, kteří společně s ním oslavovali výhru Čechů nad Norskem