21.4.2011 otevřeno: 2504 x

Mezinárodní turnaj v Chebu: na úvod vysoké vítězství proti Bělorusku

České házenkářky dnes úvodním zápasem vstoupily do mezinárodního turnaje v Chebu. Jejich prvním protivníkem byl celek Běloruska.

38.ročník turnaje „O štít města Chebu“ - Cheb

Česko – Bělorusko 34:25 (18:14)

České házenkářky vstoupily do utkání se dvěma legionářkami v základní sestavě, když se od úvodních minut na palubovce představily Vojtíšková na pravé spojce a brankářka Ajglová. Na křídlo pak trenéři poslali jednu z nejlepších střelkyň domácí soutěže Černou, která v mistrovské Slavii nastupuje na postu spojky. Na problematickém postu levé spojky pak nastoupila debutantka v českém dresu Borovská.

Úvod utkání byl poznamenán velkým množstvím technických chyb, kdy si oba celky v prvních dvou minutách připsaly po třech ztracených míčích. Naše házenkářky si v útoku přeci jen počínaly lépe a v šesté minutě po seběhnutí Černé na post spojky získaly vedení 4:2. Na neurovnanou hru hostujícího celku zareagoval oddechovým časem vybraným již na začátku šesté minuty běloruský trenér. Po něm se jeho svěrenkyním sice podařilo minimalizovat technické chyby, ale v obraně pak Bělorusky nedokázaly čelit českým brankám především z prostoru spojek a naše házenkářky si neustále udržovaly 3-4brankové vedení. Když se k naší efektivní střelbě přidal i dobrý přechod střídajících hráček do rychlého útoku a branky z jeho druhé vlny, navýšily Češky svoje vedení již na pět branek 12:7 (18minuta). Výraznější brankový náskok si naše hráčky udržovaly i nadále a mohly jej ještě navýšit díky první přesilové hře. Ta se našemu týmu ale vůbec nevydařila a byly to naopak Bělorusky, které naopak v závěru vlastního oslabení snížily na 12:14 a v zápětí (27.minuta) dokonce na jednobrankový rozdíl 13:14. Vyrovnání ale české házenkářky nepřipustily, naopak čtyřmi rychlými góly opět utekly na 18:13, aby v poslední vteřině Bělorusky korigovaly na poločasových 14:18.

České házenkářky pokračovaly v dobrém výkonu i ve druhé půli a nepovolily soupeřkám zdramatizování utkání. Sebejistý výkon Ajglové v brance držel Češky nahoře a i díky jejím zákrokům naše hráčky i nadále navyšovaly vedení. Tomu nezabránila ani změna v obranném systému Běloruska, které vysunulo obranu 1:5. Ale i přes ni se Česko dokázalo prosazovat a pět minut před koncem vedly již 29:21. Do konce utkání pak český náskok narostl až na konečných devět branek 34:25.

Vedle vítězství je pozitivem určitě i to, že trenéři dali příležitost všem hráčkám a ani při prostřídání neztratila hra na rychlosti a naše vedení na výši. Nejlepší hráčkou českého celku byla vyhlášena brankářka Vendula Ajglová.

Komentář trenéra Jana Bašného: "jsem rád za vysoké vítězství, i když zápas nebyl tak jednoznačný, jak by mohl výsledek napovídat. Ale pozitivem určitě je, že jsme dokázali zvítězit o devět branek i přes to, že jsme v zápase udělali velké množství technických chyb a ani naše obrana nebyla tak agresivní, jak bych si představoval. Nicméně jsme porazili velkým rozdílem tým, který je určitě kvalitní a jsem za to rád. Pokud bych měl někoho  z týmu vyzdvihnout, byla by to pivotka Vítková, která odvedla dobrý výkon jak v útočné tak v obranné fázi. Své si odehrála i brankářka Ajglová. Nemám rád výraz, že všechny hráčky se dostaly do hry, ony jsou od toho, aby po svém zapojení do zápasu přinesly do hry něco nového, zahrály si a dokázaly zastoupit hráčku, kterou střídají."

Sestava a branky Česka: Ajglová, Raníková – Zámorská 1, Borovská 1, Keclíková 3, Luzumová 4, Tomečková 6/3, Poznarová 3, Salčáková, Adámková 3, Černá 2, Vítková 5, Hrbková 2, Vojtíšková 4

Nejlepší střelkyně Běloruska: Artiukovich 6, Kurchankova 5, Moroz 4

Sedmimetrové hody: 3/3 - 4/3, vyloučení: 2 - 3, rozhodčí: Macho, Hájek, diváků: 320

Průběh: 3:1, 5:2, 8:6, 12:7, 14:10, 14:13, 18:13, 18:14 – 20:15, 22:18, 26:19, 29:21, 34:25