22.4.2011 otevřeno: 1631 x

Mezinárodní turnaj v Chebu: Portugalsko Češkám nedělalo problémy

Ani ve svém druhém vystoupení na mezinárodním turnaji žen v Chebu nepoznaly české házenkářky hořkost porážky a bez zaváhání si dnes poradily s celkem Portugalska.

38.ročník turnaje „O štít města Chebu“ - Cheb

Česko – Portugalsko 32:19 (15:6)

Čeští trenéři dnes trochu zamíchali sestavou, když místo brankářky Raníkové napsali na soupisku slávistku Satrapovou, v poli se pak objevily nově Selucká a debutantka v ženské reprezentaci Gebre Selassie. Právě Satrapová pak od začátku hájila branku proti druhému soupeři českých hráček na turnaji Portugalsku. To včera v úvodním zápase o tři branky podlehlo Ukrajině, když překvapivě dlouho v zápase vedlo.

České házenkářky vstoupily do zápasu s koncentrovanou obranou a Portugalsko se k zakončení příliš nedostávalo. Oproti včerejšímu utkání proti Bělorusku, kdy oba týmy často skórovaly, skóre v dnešním utkání narůstalo jen velmi pomalu. České hráčky se dostaly v úvodu do vedení 2:0 a na jejich branky dokázalo Portugalsko odpovědět svým prvním gólem až v sedmé minutě střetnutí. A protože se soupeři ani v dalších minutách nedařilo se brankově prosadit, vybral si za stavu 2:5 ve prospěch českého týmu oddechový čas trenér Portugalska. Nutno přiznat, že ani po domluvě trenéra nepředváděly Portugalsky nikterak oslnivý výkon. Jejich postupný útok ani nadále nepředstavoval nějaké výraznější nebezpečí pro české hráčky a když už některá ze střel prošla až k brankářce Satrapové, ta proti ní dokázala zasáhnout dobrým zákrokem. České házenkářky pak těžily především z rychlých protiútoků a výsledkem portugalské střelecké nemohoucnosti (včetně dvou tyčí ze sedmimetrových hodů) bylo pouhých šest branek v české síti v průběhu první půle. Naše házenkářky pak dokázaly skórovat hned patnáctkrát.

Obraz hry se nezměnil ani ve druhé půli, navíc se v začátku druhého dějství ani jeden z týmů nemohl dlouho prosadit. Zatímco české hráčky nakonec byly úspěšné ve 35.minutě z rukou Černé, jejich soupeřky čekaly na svůj první gól ještě o tři minuty déle. Český náskok i nadále narůstal, když v dobrém výkonu pokračovala brankářka Satrapová. Portugalky dokázaly zmírnit český náskok jen v průběhu své přesilové hry, kdy snížily na 14:23, ale v zápětí si Češky opět vybudovaly desetigólový náskok, který v závěrečné desetiminutovce ještě navýšily na konečných 32:19.

V závěrečném střetnutí narazí Češky na tým Ukrajiny.

Komentář trenéra Jana Bašného: „v první půli jsme dnes podali výborný výkon. Vycházeli jsme hlavně z dobré obrany, kde hráčky předváděly příkladné nasazení a tuto činnost jsme oproti včerejšímu utkání určitě vylepšili. Z naší strany byla určitě větší vůle po vítězství, kdy jsme chtěli hned od začátku ukázat, že my jsme tým, který hodlá v dnešním utkání zvítězit. Druhá půle byla o něco horší, především jedna její část, kdy jsme dovolili soupeři mírně snížit náš náskok. Celkově jsme ale dnes udělali méně technických chyb a měli jsme vysoké procento úspěšnosti střelby. Potěšilo mne, že hráčky, které jsou tzv. na hraně nominace, dnes využily příležitost a nebály se prosadit.“

Sestava a branky Česka: Ajglová, Satrapová – Borovská 2, Luzumová 3, Tomečková 6/2, Poznarová, Salčáková, Růčková 1, Adámková 5, Černá 6/2, Hrbková 4, Vojtíšková 3, Gebre Selassie 1, Selucká 1.

Nejlepší střelkyně Portugalska: Sabino 7, Catarino 5/2

Sedmimetrové hody: 4/4 - 6/3, vyloučení: 6 - 6, rozhodčí: Novák, Kohout, diváků: 500

Průběh: 4:2, 9:3, 11:5, 15:6 – 21:8, 22:12, 25:15, 27:16, 32:28