28.4.2011 otevřeno: 2022 x

Hodnocení vystoupení juniorek v kvalifikaci na ME 2011

České juniorské reprezentantky se o víkendu účastnily kvalifikace na mistrovství Evropy své věkové kategorie, které v srpnu pořádá Nizozemsko. Postoupit se jim bohužel nepodařilo a vy si dnes můžete přečíst hodnocení celé akce.

Autor fotografií (z utkání CZE - ITA): Petr Weisenbilder

O hodnocení jsme proprosili trenéra Michala Červenku, který nám jednak poskytl detailní komentáře k jednotlivým zápasům a také přidal zhodnocení celé akce. Za jeho slova děkujeme a celému týmu děkujeme za reprezentaci.

Kvalifikace na ME 2012 - hodnocení utkání

Česko – Slovinsko 31:31 (13:14)

Sestava a branky Česka: Stojarová, Roháčková - Kutlvašrová, Ryšánková 3, Königová 7, Kulíšková 1, Kubáčková 11/3, Součková, Weisenbilderová 3, Janoušková, Marčíková Z., Marčíková Š. 4/4, Pekařová 1, Salčáková 1.

Sedmimetrové hody: 8/7 - 5/3, vyloučení: 3 - 6, rozhodčí: Brehmer, Skowronek (POL)

Komentář trenéra: „věděli jsme, že první zápas je z hlediska vývoje kvalifikace sice důležitý, ale ne rozhodující. Se stejnou taktikou vstoupil do zápasu i náš soupeř a oba týmy se tak pokusily svého soka překvapit. My jsme do zápasu vstoupili s obranou 1:2:3, soupeř praktikoval ještě otevřenější systém 2:4. Dlouho se tak hledaly prostory v obou defenzivách a postupně pak oba týmy přešly na obrany 0:6. Na tu se nám ale paradoxně nedařilo a neproměnili jsme hned několik brankových příležitostí. Výsledkem byla naše čtyřbranková ztráta. Na nepříznivý stav jsme zareagovali vystřídáním brankářky a Stojarová několika dobrými zákroky umožnila ještě do poločasu snížit na rozdíl jediného gólu. Na začátku druhé půle se nám pak podařilo utkání otočit. Soupeř, který hrál velmi tvrdě, za svoji nečistou hru pykal vyloučením a my jsme přesilovky dokázali využít. Téměř po celou druhou půli jsme pak vedli 1-2brankovým rozdílem. Bohužel jsme se nedokázali dostat na rozdíl tří gólů. O naše branky se staraly především Königová, Kubáčková a když těmto dvěma hráčkám na chvíli zvlhl střelecký prach, soupeř v 55.minutě otočil na 29:27. Naštěstí se Kubáčková dokázala vrátit střelecky do zápasu a třemi brankami otočila na 30:29 pro nás. Škoda koncovky utkání, kdy jsme 15vteřin před koncem vedli 31:30 a nedůraznou obranou jsme nechali soupeře vyrovnat. Poslední náš pokus pět vteřin před koncem již neměl účinek. Každopádně se nám výkonem podařilo navázat na přátelské utkání se Slovenskem a herní projev byl příslibem pro další zápasy v kvalifikaci.“

Česko – Itálie 20:30 (10:11)

Sestava a branky Česka: Roháčková, Stojarová - Kutlvašrová, Ryšánková 4, Königová 2, Kulíšková 4, Kubáčková, Součková 2, Weisenbilderová, Janoušková 3, Marčíková Z., Pekařová 1, Salčáková, Marčíková Š. 4/2

Sedmimetrové hody: 3/2 - 6/3, vyloučení: 4 - 3, rozhodčí: Vesovic, Mitrovic (MNE)

Komentář trenéra: „začali jsme znova obranou 1:2:3. S touto obranou měly Italky zřetelné problémy a tak jsme si vypracovaly až tříbrankový náskok 9:6 ve 20.minutě. Poté jsme ale zahodili několik slibných brankových příležitostí a soupeři se podařilo otočit skóre na 11:10. Nejdůležitější fází zápasu se pak ukázala první desetiminutovka druhé půle. V té jsme sice dobře bránili, ale nedokázali jsme se prosadit v útoku, kdy všechny naše šance včetně několika stoprocentních příležitostí skončily na italské brankářce. Ve 42.minutě byl stav 13:16 a následoval náš oddechový čas. Po něm jsme sice snížili na 14:16, ale další neproměněné šance nás znovu srazily na kolena. Společně s neproměňováním šla ruku v ruce křeč a nervozita, která se projevila v malé pracovitosti v útoku (nevytvářeli jsme si žádné vyložené příležitosti a stříleli z nepřipravených pozic), dostávali jsme se do pasivity a ztratili jsme půdu pod nohama i v obraně. Toho pak soupeř zdárně využíval. Reagovali jsme na to výměnou několika hráček včetně brankářky a změnou několika obranných systémů, bohužel nic z toho se nesetkalo s úspěchem. Po tomto zápase samozřejmě zavládlo obrovské zklamání, které střídaly pocity smutku a vzteku.“

Česko – Ukrajina 23:26 (14:19)

Sestava a branky Česka: Roháčková, Müllnerová - Kutlvašrová 1, Ryšánková 1, Kulíšková, Kubáčková 3, Součková 1, Weisenbilderová 2, Janoušková 3, Marčíková Z., Pekařová, Salčáková 3, Sobieská 1, Marčíková Š. 7/3.

Komentář trenéra: „do utkání s Ukrajinou jsme nastoupili s obranou 0:6, které předcházela společná analýza herního systému Ukrajiny. Do zápasu jsme šli s velkým odhodláním, bohužel ani v tomto zápase jsme se nevyvarovali neproměňování šancí a proto jsme po první půli v přehlídce velmi rychlé házené ztráceli pět branek. Ve druhém poločase jsme během tří minut snížili na rozdíl dvou gólů a v tomto duchu se odehrávalo celé druhé dějství. Naše šance na snížení vesměs končily na tyčích, proměňování bylo naším největším problémem po celou kvalifikaci. V zápase jsme se soupeřem drželi krok díky enormnímu obrannému nasazení, dodržování taktických pokynů a výkonu brankářky Roháčkové. K dobrému výkonu se rozehrála i Šárka Marčíková. Protože se nám ale nepodařilo zlomit problémy s koncovkou, tak jsme i v tomto zápase prohráli. Naše pocity po utkání byly takřka totožné jako v sobotu, kdy se v nás mísil smutek a zklamání, proč jsme takto nedokázali zahrát v sobotním střetnutí.

Celkové hodnocení kvalifikace

Nemůžeme říct nic jiného než že nepostup na ME je neúspěch, i když jsme na kvalifikaci nemohli odjíždět s pocitem favorita. K tomu nás neopravňovaly ani výsledky z přípravy ani dlouhodobý stav (posledních šest let se juniorskému celku nepodařilo kvalifikovat na ME). Přesto jsme jeli o postup zabojovat. Paradoxem je, že oba zápasy se silnějšími soupeři jsme zvládli podle našich představ, o to tragičtější je pak výsledek s Itálií. Jsme si vědomi, že jsme promeškali velkou šanci i velmi výhodný los této kvalifikace.