8.6.2011 otevřeno: 2550 x

Kvalifikace na ME 2012: Češi podlehli Řecku

Čeští házenkáři dnes v Thessaloniki nastoupili k pátému zápasu kvalifikace o postup na EURO 2012. Jejich soupeřem bylo Řecko.

Kvalifikace mužů na ME 2012 v Srbsku

Thessaloniki: Řecko – Česko 26:24 (11:10)

Češi chtěli v pátém zápase kvalifikace potvrdit svoje vedení v šesté kvalifikační skupině, ale začátek zápasu se jim příliš nevydařil. Technické chyby a nepřesná střelba nahrála soupeři, který rychle vedl 3:0. Naši první brankou pak kontroval po odražené střele Filipa Jíchy pivot Kamil Pskač a snižoval na 1:3. České střely často troskotaly na dobrém zákroku domácího brankáře Kaffatose, ale i přesto se nám podařilo v 10.minutě třemi brankami v řadě otočit z nepříznivého stavu 2:4 na 5:4. Řekové ale nezůstali nic pozadu a byli to pro změnu oni, kdo přidal tři góly v řadě a získali tak zpět dvougólové vedení 7:5. Následně viděl dvě minuty Daniel Kubeš a v 18.minutě tak na ukazateli svítilo 8:5 ve prospěch domácích. První branka Horáka v reprezentaci po dlouhé době a následná třetí úspěšná proměněná sedmička Sklenáka ale znamenaly snížení již na rozdíl jediné branky 7:8 (21.minuta). O chvíli později pak vyrovnával svojí další brankou Jícha, ale Řekové se před domácím publikem nechtěli nechat zahanbit a znovu získali vedení 11:9. Na to reagoval trenér Martin Lipták oddechovým časem. Po něm Juříček snížil na jednobrankový rozdíl 10:11 a poté, co Mrkva dokázal v poslední minutě chytit soupeři sedmičku, měli jsme šanci utkání srovnat. Střela Jana Sobola ale nenašla cíl a do šaten tak odcházeli Řekové s jednogólovým náskokem 11:10.

I druhá půle začala lépe pro domácí tým, který si neustále udržoval 2-3brankový náskok. Českému celku se sice podařilo přiblížit na rozdíl jediné branky, ale dlouho jsme nedokázali srovnat krok. Dvě minuty pro Jiřího Hynka pak vrátily soupeři třígólový rozdíl 17:14 a čeští trenéři sáhli k prostřídání brankáře Štochla. Místo něho na chvíli nastoupil Tomáš Mrkva. Za stavu 16:19 měli domácí výhodu přesilové hry, naštěstí jsme jim nedovolili jejich vedení navýšit a dvanáct minut před koncem byl stav opět těsný 19:20. O chvíli později pak přišla nádherná kombinace Jíchy s Juříčkem a druhý jmenovaný srovnal na 20:20. V poslední desetiminutovce se pak několika vynikajícími zákroky blýskl Štochl, který se mezitím vrátil do české branky, a držel tak pro Čechy naději na vítězství. Českému celku se dařilo srovnávat skóre, ale do vedení jej Řekové nepustili. V dramatickém závěru pak získali Řekové dvougólové vedení. Času na srovnání měli Češi dost, ale technická chyba nás připravila o míč. Snížení Sobola přišlo pak již pozdě a risk v podobě vysunuté obrany pak přinesl rozhodující branku pro našeho dnešního soupeře.

Komentář trenéra Martina Liptáka: „dnes jsme nastoupili proti velmi disciplinovanému soupeři a disciplína Řecku nechyběla po celých šedeseát minut zápasu. Nevydařil se nám vstup do zápasu, kdy jsme prohrávali 0:3. To nebylo způsobeno špatnou obranou, ale nedařilo se nám v útoku, kde jsme ztráceli lehké míče a neproměnili vyložené šance. Ve druhém poločase jsme dokázali vybojovat remízu, ale ani nadále nebyl náš útočný projev v pořádku. Nicméně musíme respektovat dnešní porážku a připravit vše na to, abychom zvládli poslední zápas proti Nizozemsku.“

Sestava a branky Česka: Mrkva, Štochl – Nocar 2, Vítek, Piskač, Kubeš, Motl, Jícha 9, Filip 1, Sobol 1, Horák 2, Juříček 3, Stehlík 1, Hynek, Sklenák 5, R.Horák

Sedmimetrové hody: 4/3 – 6/5, vyloučení: 3 – 3, rozhodčí: Nikolic, Stojkovic (SRB), diváků: 700

Další výsledek: Nizozemsko - Norsko 21:36