4.7.2011 otevřeno: 2017 x

Dorosteneckým mistrem Evropy se staly hráčky Ruska

Od 23. června do 3. července probíhaly ve Zlíně a Brně boje o další titul evropských šampionek v dorostenecké kategorii. České házenkářky nakonec obsadily 12.příčku, když na trůn usedly hráčky Ruska. Ty ve finále porazily celek Dánska.

Rusky jako jediný tým na celém turnaji ani jednou neprohrály a navíc prokázaly velkou morální sílu, když otočily v samotném závěru vývoj finálového duelu s Dánkami ve svůj prospěch. Rusko se tak v historii šampionátů stalo nejúspěšnější zemí, v Brně získalo svůj třetí titul a navázalo tak na úspěchy z let 2003 a 2005. Hned za nimi jsou v historickém pořadí Dánky. Nechybělo mnoho a mohly se ony radovat ze svého třetího titulu. Jenže nezvládly koncovku finálového duelu a podruhé na turnaji nestačily na Rusky. I z tohoto pohledu dvou vítězství Ruska nad Dánskem během jednoho týdne je patrné, že Rusky byly opravdovými královnami nejprve zlínské a později brněnské palubovky. Hned za tímto duem skončily na třetím místě Norky, nejlepší tým, který hrál základní skupinu i závěrečné boje v Brně. Norsko možná pokukovalo po finále, ale Dánky byly nad jejich síly.

Účast na mistrovství světa si kromě čtvrtého Maďarska zajistily ještě celky Francie, Švédska a sedmého Rumunska, které v bitvě o přímý postup zdolaly Nizozemky.  Závěrečné boje šampionátu se odehrály v bouřlivé atmosféře a před zraky tisícovky diváků, což není obvyklé pro tak mladou věkovou kategorii. I to ukázalo, že volba pořadatelů na Zlín a Brno byla ze strany EHF volbou dobrou, což ostatně prokázala nejen divácká kulisa, ale i výborná organizace celého šampionátu.

Ve Zlíně svedly souboj o pořadí dolní osmičky celky Španělska, Chorvatska, Polska, Slovenska, Německa, Rakouska, Portugalska a domácí České republiky. Rozdílem třídy si se slovenskými reprezentantkami poradily Polky a Slovenky tak odcestovaly domů s posledním místem a bez jediného vítězství. O 13. a 14. místo se rozdělily Portugalky s Rakušankami. Po sedmi hracích dnech už všechny dívky sahaly do energetických rezerv, lépe se s tím však vypořádaly temperamentní Portugalky. Největší drama viděli pak fanoušci české reprezentace. Češky se chtěly rozloučit s domácím šampionátem vítězstvím, to jim však v posledních vteřinách neskutečně napínavého souboje nakonec uzmuly dravé Španělky. Pomyslnými vítězkami dolní poloviny tabulky jsou nakonec fyzicky skvěle připravené Chorvatky. Ty v posledním utkání ve zlínské sportovní hale porazily Německo pětibrankovým rozdílem a radovaly se z devátého místa.

Veškeré další podrobnosti včetně všech výsledků a detailních statistik pak najdete na oficiální webové stránce šampionátu www.euro2011.cz . Nezapomeňte také navštívit odkaz fotogalerie, kde jsou k nahlédnutí stovky nádherných fotografií z průběhu akce.