19.10.2011 otevřeno: 3039 x

České reprezentantky v prvním zápase o EURO vítězné

PŘIDÁNA FOTOGALERIE. K prvnímu kvalifikačnímu utkání nastoupily dnes večer české reprezentantky proti Rakušankám a se svými prvními soupeřkami si zdárně poradily. Rakouské házenkářky podlehly Češkám desetibrankovým rozdílem 26:36.

Přidána fotogalerie z utkání zde, foto Alex Wipf.

Kvalifikace na ME 2012: Rakousko – Česko 26:36 (13:16)

České házenkářky měly v zápase první gólové slovo, když z odraženého míče po střele Štěrbové skórovala na pravém křídle hrající Hrbková. Bohužel to byl na delší dobu poslední úspěšný zásah našich hráček, když Rakušanky kontrovaly hned pětkrát v řadě a v páté minutě tak na ukazateli svítil stav 5:1. Našemu soupeři vycházely především kombinace do prostoru pivota, na druhé straně české házenkářky v úvodu několikrát vychytala brankářka Blazeková.

Za záchrannou brzdu zatáhla v tu chvíli i Jana Simerská, která se do národního týmu vrátila po dvou letech. Češkám se poté několikrát podařilo zabránit útočné kombinaci domácího týmu a po další brance Chrenkové to bylo již veselejší, když hráčka Poruby snižovala na rozdíl dvou branek 5:7. Čeští trenéři prostřídali sestavu, na hřišti se objevily spojky Luzumová a Martinková. Ale Rakušanky i nadále dokázaly udržovat mírný náskok. Několik nepřesných střel našeho soupeře ale umožnilo Češkám snížit a v 18. minutě to bylo již jen o jedinou branku 9:10.

když to nešlo silou, šlo to ještě větší.

České hráčky mohly z dalšího rychlého útoku o chvíli později dokonce srovnat, ale Knedlíková proti Blazekové neuspěla. Lépe se vedlo Luzumové, která o chvíli později vyrovnala na 10:10 a v zápětí Černá dostala náš tým podruhé v zápase do vedení. Další nepovedená střela Rakušanek, kterým se nedařilo trefovat brankovou konstrukci, přinesla možnost navýšit naše vedení na 12:10. Rakouský trenér Müller pak nemohl reagovat jinak než oddechovým časem.

Ani ten ale domácím příliš nepomohl. Naše házenkářky přidaly další dvě branky, zatímco domácí celek nadále protahoval dobu bez vstřelené branky už na osm minut. Až čtyři minuty před koncem první půle Rakušanky dokázaly skórovat. České házenkářky nakonec první půli zvládly lépe a vyhrály ji 16:13.

Klára Černá zajistila jednou ze svých devíti branek i druhé a už konečné vedení českého celku.

„Nepovedl se nám začátek, prohrávali jsme 1:5, 2:7. Potom jsme ale zápas úplně obrátili. Od 25. minuty Rakušanky prakticky vůbec nevěděly, co mají hrát. Dostali jsme se do vedení 12:10 a zbytek utkání byl už kompletně v naší režii,“ zhodnotil průběh poločasu po utkání trenér české reprezentace Jan Bašný.

I vstup do druhé půle se Češkám vydařil a po sérii rychlých protiútoků byl stav ve 36. minutě již 21:13 pro český celek. Naše hráčky pak v tempu nepolevovaly ani v následujících minutách. Ve 41. minutě vedly už rozdílem deseti branek 24:14 a Rakušanky se nedokázaly zvednout k odpovědi na ostřelování své branky. Dva proměněné sedmimetrové hody si na své konto připsala Poznarová.

„Vstup do druhého poločasu byl nesmírně důležitý. Dali jsme tři góly v řadě a Rakušankám nepomohlo, ani když změnily obranu - vyrukovaly na nás se dvěma osobními bráněními. My jsme vyhráli i právě díky výborné defenzívě. Soupeřky se na naši postavenou obranu prakticky nebyly schopny vůbec prosadit,“ pochvaloval si Bašný.

Zpět do hry se hráčky Rakouska vrátily na začátku poslední čtvrtiny. Sedm minut před koncem se dokonce přiblížily českým házenkářkám na vzdálenost pouhých pěti branek (53. minuta 23:28), poslední minuty už ale opět patřily reprezentantkám České republiky. Luzumová, Štěrbová a Simerská se postaraly o navýšení náskoku zpět na jedenáct branek, těsně před závěrečným hvizdem pak na konečných 26:36 uzavřela nejlepší střelkyně domácích Freyová.

„Naše brankářky předvedly řadu skvělých zákroků. Rozhodně nám ale hrozně pomohlo, že dnes hrály hráčky, které chyběly na play-off – Štěrbová se Simerskou, které byly oporou hlavně v obraně,“ pochválil své svěřenkyně závěrem trenér Bašný.

Nejlepší střelkyně Rakouska: Frey 7/1, Engel 4/3, Kaiser 4

Nejlepší střelkyně České republiky: Černá 9, Štěrbová 6, Chrenková 5, Poznarová 5/5

Sedmimetrové hody: 4/4 – 5/5, vyloučení: 4 – 4, rozhodčí: Rakytina, Tkachuk

Druhý poločas se už nesl ve vítězném duchu.

Věříme, že stejný důvod k radosti budou mít naše reprezentantky i v sobotu!