17.1.2012 otevřeno: 2091 x

Na druhý schůdek Češi nevystoupili, podlehli Švédsku

Čeští házenkáři dnes na Švédy nestačili. Soupeř si během utkání dokázal vytvořit až šestibrankový náskok a vedení si držel na své straně po celý zápas. Češi se dokázali dotáhnout na rozdíl jediné branky, na zisk bodů jim však dnes síly nestačily. Doplněna FOTOGALERIE.

ME 2021 - skupina B

Česká republika – Německo 29:33 (17:19) (Další výsledky a statistiky zde.)

(Fotogalerie z utkání zde)

Skóre utkání otevřel Filip, v zápětí však ze sedmimetrového hodu vyrovnal na 1:1 Ekberg a od té doby dotahovali stále alespoň jednobrankový náskok Češi. Hra se od začátku nesla v ostrém tempu. Z prvních pěti branek utkání padly čtyři z křídla, ale Nocar, Sklenák či Jícha se vždy postarali o dorovnání skóre (6. minuta 4:4). První oslabení po vyloučení Jíchy za faul po střelbě se českému celku nevydařilo. Lundström z prostoru levého křídla dál zasypával českou branku střelami (7. minuta, 3 branky). Na konci 9. minuty zvyšovali Švédové svůj náskok na 6:4, o korekci na 5:6 se netradičně z pivota postaral Filip. Švédové však byli stále o krok až dva napřed, na dostřel držel český celek Nocar. Když ve 12. minutě Češi ztratili v útoku míč, zvýšili svůj náskok Švédi už na tři branky 9:6 a trenér Lipták si vyžádal oddechový čas.

Obránce-specialista Kubeš, Jícha a Lipták promluvili k hráčům a po návratu na hřiště Juříček po přihrávce od Jíchy snížil na 7:9. Následně Češi ubránili švédský útok a Jícha z rychlého útoku upravoval již na 8:9. Švédové se však stihli vzpamatovat a trochu se štěstím opět zvýšili na dvoubrankový rozdíl. Brankáře Galiu vystřídal Štochl, který si hned připsal dva dobré zákroky, na třetí střelu už však nestačil. Odpovědět však po dohrávce dokázal Filip, který si tak připsal třetí branku v utkání. Náš rychlý útok ale Švédové přerušili, sami dokázali rychle skórovat a v 19. minutě Češi prohrávali 9:13. Obrana soupeřů si pak v bloku poradila i se střelou Filipa Jícha a Češi se dostali pod tlak.

I dnes přispěl Filip Jícha na české konto řadou branek. Dnes jich bylo sedm.

Foto Alex Wipf

Chyba Švédů nám však přinesla možnost přesilové hry. Na konci dlouhé kombinační akce naštěstí Stehlík našel Nocara a ten snížil na 10:13. Švédové však vždy dokázali svůj náskok opět zvýšit. Když Vraný při zakončení rychlého protiútoku trefil jen brankáře Palicku, Švédové z následné odpovědi vedli už o pět branek 15:10. Když už se opět podařilo Juříčkovi přidat jedenáctý gól, byli Češi potrestáni sedmimetrovým hodem a ten proměnil Ekberg. Pořád to bylo o pět branek.

Českým hráčům se zdaleka nedařilo v obraně tak, jako v neděli. Lundström zvýšil rozdíl dokonce na šest branek, Jíchovi se podařilo ještě korigovat na 12:17, odpověděl však Andersson a Češi ne a ne snížitt. Na nařízený sedmimetrový hod ve 26.minutě nastoupil Sklenák a prostřelit Palicku se mu podařilo až na podruhé. V zápětí se konečně podařilo zakončit rychlý útok Vranému a bylo to tak 14:18. Na začátku 28. minuty přidal Jícha ještě třetí branku v řadě v této přesilovce a Česko se dotáhlo na 15:18. Na tříbrankovém dostřelu držel český celek Sklenák (16:19). V závěru prvního poločasu si tak Švédi vybrali oddechový čas. Naštěstí i po poradě soupeře dokázali rychlý brejk sehrát Jícha s Vraným a o přestávce dělily oba soupeře jen dvě branky (17:19). Zlepšený výkon v závěru poločasu vnesl naději do druhé půle.

Za dobrý výsledek bojovali i Horák s Juříčkem.

Zákroky Štochla a branky z ruky Nocara a Jíchy nás držely na dostřel dvou branek i ve druhé půli (21:19). Individuální únik Jíchy však zastavili dva švédští obránci a nedovolili tak českému ostrostřelci snížit na rozdíl jediného gólu. To se podařilo až po krásné kombinaci dvojici Jícha-Vraný a ve 37. minutě to bylo 20:21. Andersson však jako správný vůdce družstva opět zavelel do útoku a zvedl rozdíl zpět na dvě branky. V zápětí sehrávali čeští házenkáři další přesilovou hru. Mazácky si pro faul došel Jan Filip a Filip Jícha pak stejně suverénně proměnil sedmimetrový hod (21:22). Síly na hřišti pak ale vyrovnalo vyloučení Kubeše a Čechy čekala více než minuta v oslabení a během ní Švédové opět zvýšili svůj náskok (21:23).

Češi se dočkali ve 42. minutě další přesilovky, v jejím úvodu však Jíchovu sedmičku vychytal Sjöstrand, v zápětí se Jíchovi podobně jako v utkání s Německem nepodařilo proměnit brejk a dlouho se tak skóre drželo na stavu 21:23. Střeleckou odmlku prolomili dříve Švédové a zvýšili opět na rozdíl tří gólů. Důležitou branku naštěstí proměnil na začátku poslední čtvrtiny Horák a Češi se drželi v kontaktu (22:24). Střelecké smůly se dočkal i Nocar, naštěstí však tým držel Petr Štochl. Bohužel přišla další Jíchova střela do tyče, na druhé straně devátá branka Ekberga a čeští reprezentanti dvanáct minut před koncem prohrávali 22:26.

Filipu Jíchovi dnes rozhodně nevyšlo utkání podle představ. Několik neproměněných šancí a nepřesných střel ho bude asi mrzet.

Jakoby českým házenkářům chyběly síly, které vydali v závěru první půle. Na začátku poslední desetiminutovky byl rozdíl ve skóre už pětibrankový a český prapor pozvedl až Kubeš (23:27). A pak byl z dalšího rychlého útoku konečně úspěšný Jícha! V zápětí však měl český tahoun svůj podíl viny na ztrátě míče a z rychlého útoku to zachraňovali Kubeš s Filipem (25:28). První jmenovaný si však šel na dvě minuty sednout na lavičku a Švédové unikali zase o čtyři.

Další gól přišel opět od Ekdahla a navíc další vyloučení, tentokrát pro Vraného. Na začátku poslední pětiminutovky prohrávali čeští házenkáři už rozdílem šesti branek 25:31. Tři minuty před koncem poslali španělští rozhodčí Švédy do čtyř, už však nebylo ani dost času ani sil na otočení skóre. Švédský náskok pomalu stahoval Nocar, potom Filip a švédská lavička si vzala time-out. Nervy na uzdě udržel nejlépe právě Filip, jehož střelba byla dnes storpocentní. Házenkáři bojovali o každý gól, který by mohl případně rozhodnout o postupu. Švédsku Češi podlehli 29:33.

Trenér Martin Lipták: Zasloužili si to. Náš problém vzniknul v první půli. Naše nevětší zbraň – obrana -  nefungovala, dostali jsme se do šesti, sedmi gólové ztráty. Sice jsme náskok soupeře stáhli a drželi se ve druhé půli, dvakrát na jeden gól, ale prostě nebylo dost sil na to, abychom to zlomili a otočili. Nic není ztracené. Bude to žhavý tanec proti Makedonii, ale máme na to, abychom to zvládli.

Daniel Kubeš: Chci pogratulovat celé švédské házené, hráli velmi dobře. Mám v jejich týmu hodně přátel, proto to byl emocionální zápas. Bohužel dneska někteří z našich klíčových hráčů nebyli v top formě. Když dostaneme devatenáct gólů za poločas, to je pak těžké. Stojí to hrozně sil, ty nám chyběly později.  Ale Švédi hráli velmi dobře.

Sestava a branky České republiky: Nocar 5, Vítek, Vraný 3, Kubeš 1, Motl, Jícha 7/1, Filip 6, Sobol, Horák 1, Mráz, Galia, Juříček 2, Stehlík, Hynek, Sklenák 3, Štochl

Nejlepší střelci Švédska: Ekberg 10/3, Lundström 6, Andersson 5

Sedmimetrové hody: 3/1 – 3/3, vyloučení: 4 - 6, rozhodčí: RALUY LOPEZ Oscar  (ESP), SABROSO RAMIREZ Angel  (ESP)

Další výsledek skupiny B: Makedonie - Německo 23:24 (12:12)

Sklenák sice neproměnil v úvodu utkání sedmičku, pak ale dal tři důležité branky. Dvě z výskoku.

Před zápasem bylo fanouškům ze Suchdola ještě do smíchu.