2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
27.7.2009 otevřeno: 782 x

"Naše umístění odpovídá předvedené hře," říká trenér dorostenců.

Český tým dorostenců se v neděli vrátil z otevřeného ME ve Švédsku. Při své minulé účasti obsadil tento věkový výběr čtvrtou příčku, nyní se z Goteborgu vrátil s umístěním na osmnácté pozici. O ME jsme si povídali s trenérem Pavlem Farářem.

 

ČSH: Náš rozhovor začnu od konce. Stalo se již tradicí, že je při slavnostním zakončení turnaje vyhlašována all-stars turnaje. Nepsaným pravidlem také bývá, že se v něm objeví hráči z týmů, které se umístí na šampionátu do pátého místa. V sedmičce z letošního ME se ale nakonec objevil i polský pivot (Polsko skončilo 17.)..
 
Pavel Farář: „Možnost zasáhnout do sedmičky měly všechny týmy, před finálovým dnem jsme vyplňovali anketní lístky. Musím přiznat, že nás jmenování polského pivota velmi překvapilo, protože kromě fantastické postavy toho moc neuměl. Nijak nezazářil ani proti nám, my jsme do nejlepší sedmičky volili pivota norského celku.“
 
Překvapením bylo také umístění některých zemí, které nemají v mužské házené nějakou výraznější tradici. Tím mám na mysli např. páté Nizozemsko, devátou Belgii a překvapením pro mne je i účast Portugalska v samotném finále. Souhlasíte se mnou?
 
„Portugalsko překvapilo na šampionátu asi všechny. Tento tým nehrál nikterak pohlednou házenou, ale zato velice účelnou. Nedělali chyby a to jim nakonec přineslo úspěch. Ale vyslovené překvapení nebo šok nemáme z umístění žádného z celku. Hodně záleží na tom, zda máte k dispozici všechny klíčové hráče. Např. Island, který hrál před rokem v Brně finále, skončil osmý, protože mu chyběli dva klíčoví hráči. S Nizozemskem se bude muset čím dál tím výrazněji počítat. Hodně investuje do mládeže a na hráčích i hráčkách je vidět, že se s nimi pracuje. Zvláště na šampionátech těchto věkových kategorií to bude znát.“
 
Srovnává se tedy i nadále úroveň týmů?
 
„To určitě. Musím říct, že kromě zápasů s Kuvajtem, Katarem a snad i Tureckem, bylo velmi těžké tipovat, kdo s kým vyhraje nebo prohraje. Na šampionátu nebyl nikdo, kdo by mu jednoznačně dominoval a válcoval ostatní celky. Vyhrát mohl každý a potvrdilo se to i účastí Portugalska ve finále. I na příkladu Belgie, která skončila devátá, je vidět, že se úroveň týmů přibližuje. A bohužel musím říct, že některé státy nás už minimálně dohnaly.“
 
Velmi důležitý pro každý tým je vstup do turnaje. Nám se v prvním utkání nepodařilo porazit soupeře z Běloruska, který byl určitě hratelný. Nakonec na ME skončil na čtrnácté příčce..
 
„Bělorusko je určitě celek na naší úrovni, ale bohužel hráči především v prvním zápase na mistrovství opět zjistili, že na této úrovni všichni hrají od první minuty naplno a na hřišti odevzdají maximum. To mi společně s nasazením u některých našich hráčů v úvodním střetnutí chybělo a ovlivnilo to i utkání. I nyní s odstupem času si myslím, že jsme Bělorusko porazit měli. Rakousko bylo nad naše herní síly, zápas s Norskem se nám vůbec nevydařil.“
 
V jediném zápase základní skupiny a to ve vítězném utkání s Ukrajinou, jsme vstřelili aspoň dvacet branek. Proč?
 
„Našim největším problémem na šampionátu bylo proměňování střeleckých šancí a to šancí vyložených. Procento střelby byly špatné a když se nedaří v útoku, odrazí se to i na práci v obraně. Bohužel se vůbec nedařilo našim spojkám.“
 
Jak zvládali hráči po více jak měsíční herní pauze zátěž dvou utkání denně?
 
„Na hráče to byl samozřejmě obrovský nápor a to i s ohledem na to, že v halách panovalo obrovské dusno. Bohužel se ukázalo, že ne všichni hráči na to jsou připraveni a svůj vliv sehrála samozřejmě i psychika hráčů.“
 
Vy jako trenéři jste si pochvalovali, že přestože jsme nakonec bojovali až o umístění od 17.místa, tak hráči šampionát tzv. nezabalili..
 
„Ano, i přesto, že se nám nepodařilo postoupit do lepší skupiny, tak kluci neustále bojovali. Plusem nakonec může být aspoň to, že jsme svými výkony v Challenge round ukázali, že do této skupiny nepatříme. Připsali jsme si dvě vysoké výhry a nebýt druhého poločasu s Polskem, kdy jsme vedli již o osm branek, tak bychom skupinu s přehledem vyhráli. Nakonec máme aspoň aktivní bilanci, čtyři výhry, jedna remíza a tři prohry.“
 
Výsledky celého šampionátu dokázali, že herní rozdíly mezi týmy jsou opravdu čím dál tím menší. Jak myslíte, že bychom uspěli v zápasech s první desítkou celků?
 
„Troufám si říct, že jsme schopni s celky z první desítky hrát a určitě není mezi námi takový rozdíl, kdy bych řekl, že nemáme v zápase šanci. Ale je to především o přístupu hráčů a naši hráči se zde opět přesvědčili o tom, že na mezinárodní úrovni se nevypouští ani minuta. Bohužel tato generace, na rozdíl od generace, která ve Švédsku uspěla před dvěma lety, není tvořena hráči, kteří již hrají extraligu. Hráči současného družstva nastupují v dorosteneckých soutěžích a nehrají přes rok tolik kvalitních zápasů. V domácích soutěžích jim stačí na chvíli zabrat a pak se návyky z klubů přenášejí i do reprezentace. Hráči špičkových celků jdou do jakékoliv činnosti naplno, i kdyby ji dělali posté.“
 
Zřejmě se teď budeme opakovat, ale co nám oproti ostatním celkům nejvíce chybí?
 
„Říkáme to opakovaně a je to bohužel stále tak, že obrovsky zaostáváme v individuálních činnostech jednotlivce. Dokud s mládeží nebudou pracovat kvalifikovaní trenéři a to bez ohledu na výsledek, tak se nepohneme z místa. Například zpracování jednou rukou je u této věkové kategorie naprostou samozřejmostí. Naše umístění na šampionátu je odpovídající naší předvedené hře.“
 
Na závěr se zeptám na individuální výkony českých hráčů, je někdo, koho byste z týmu vyzdvihnul?
 
„Slušný výkon podali Chudoba a Vinkelhöfer, ti odehráli většinu času z utkání, dobře zachytal také Adamík. Ale nechtěl bych nikoho příliš vyzdvihovat, protože na hřiště se dostali všichni hráči a každý na něm také odvedl svoji práci.“
 
 
Děkujeme trenéru Farářovi za rozhovor a týmu za reprezentaci. Pro tento celek to byla poslední akce v této věkové kategorii. Nyní hráči kompletně přecházejí do kategorie juniorů. Po skončení MS juniorů (sraz této věkové kategorie je 20. července v Hustopečích) zároveň končí smlouvy i oběma trenérům. Jejich nástupce bude vedení ČSH vybírat na podzim.