30.5.2012 otevřeno: 2442 x

Raníková vychytala Rakušanky

Před dnešním utkáním už bylo jasné, že Češky na šampionát do Nizozemska pojedou. I tak ale dokázaly před zlínskou halou podat velmi dobrý výkon a Rakousko porazily o šest. PŘIDÁNA FOTOGALERIE

Kvalifikace na ME 2012

Česká republika - Rakousko 28:22 (16:11)

Skóre otevřela Štěrbová, další dvě branky přidala Chrenková. Rakušanky se nemohly dostat do tempa a na konci 5. minuty zásluhou Luzumové prohrávaly už 4:1. Za stavu 5:1 po úspěšné střele Černé sáhl trenér Rakouska Müller po oddechovém čase, ani to ale nedostalo Rakušanky do hry. Česká obrana fungovala dobře a několik pěkných zákroků předvedla brankářka Raníková. Několikrát se zadařilo ale i brankářce soupeřek, a tak se zvyšování českého náskoku zpomalilo. Druhou branku Rakouska proměnila ze sedmimetrového hodu Acimovičová. Chrenková ale střelecky měla svůj den, a tak i její zásluhou to po 12. minutách bylo 8:2. I Knedlíkové na druhé straně to „padalo“ a po první čtvrtině zápasu vedly domácí házenkářky o sedm gólů (10:3). Raníková doslova zamkla branku, otřepala se i ze zásahu do obličeje inkasovaného v úvodu zápasu a Rakušanky ne a ne ji prostřelit.

Korekce na pětibrankový rozdíl se Rakousku povedla ve 20. minutě (11:6), druhý „sedmičkový“ pokus Adamovičové si ale Raníková pohlídala a další snížení českého náskoku nepřipustila. Na další sedmimetrový hod, který byl nařízen o minutu později se už ale postavila Engelová a ta už se nemýlila (12:7). A jakoby těch sedmiček nebylo málo, třetí v řadě přišla ve 24. minutě a tentokrát Engelová nebyla dostatečně přesná. Raníková dnes předváděla skvělý výkon! Udržovala rozdíl na pěti brankách a české házenkářky měly v útoku na čem stavět. Ke konci poločasu jakoby Češky nasytily své střelecké chutě a skóre už nenarůstalo tak rychle. O přestávce na ukazateli svítilo skóre 16:11.

Raníková dnes podala výborný výkona v důležitých chvílích tým podržela.

Při nástupu do druhého poločasu stáhly Rakušanky manko na tři branky (16:13), Češkám se nedařilo vzít si svůj vysoký náskok z první půle zpět. Naopak ve 38. minutě to bylo už jenom o dvě branky 17:15 a hned v zápětí Kaiserová snížila na rozdíl jediného gólu 16:17. Kouč Bašný zatáhl za záchrannou brzdu. Český celek ale držela nad vodou Raníková a zpět na dvoubrankový rozdíl vrátila skóre po jejím úspěšném zákroku Černá. Na 18:17 ale zase vrátila skóre Magelinskasová, která v sedmimetrovém hodu vyzrála na Dolákovou a ve zlínské Euronics hale to začalo vřít! Raníková si ale držela svůj vysoký standard a nedovolila Rakousku vyrovnat! Sedmičku tentokrát zvládla Chrenková a tatáž hráčka zvýšila na 20:17.

Chrenková byla dnes nejlepší střelkyní celku.

Češky se zvedly a jejich náskok začal zase narůstat. Trenér Müller je zase musel přibrzdit a bral time-out. Svým hráčkám tím ale nepomohl. Raníková byla neprůstřelná, Černá dobře mířila a nebýt dobře postavené konstrukce rakouské branky, bylo by to v 50. minutě o víc než sedm branek (24:17). Šesti až sedmibrankový náskok si pak domácí házenkářky dokázaly udržovat. Poslední minuty už se jen dohrávaly ve volném tempu, vedení domácí hráček (28:21) bylo dostatečné. Publikum složené především z mladých nadějných házenkářů z celků ze zlínského okolí si mohlo vychutnat nakonec vítězství českých házenkářek o šest branek a české reprezentantky tak už teď čeká jen poslední krok - utkání na chladné severské půdě, které rozhodne o tom, kdo postoupí na šampionát z prvního místa kvalifikační skupiny.

Vedení Českého svazu házené děkuje zlínskému klubu za výbornou organizaci utkání.

Sestava a branky České republiky: Doláková, Raníková – Knedlíková 3, Keclíková, Luzumová 5, Chrenková 6, Poznarová, Salčáková 2, Růčková, Kutlvašrová 2, Černá 4, Vítková 1, Martinková 1, Štěrbová 3, Crhová 1, Simerská
Nejlepší střelkyně Rakouska: Frey 6, Magelinskas 5, Kaiser 3, Goricanec 3

Semimetrové hody: 2/2 – 7/5, vyloučení: 2 – 1, rozhodčí: Rudkovskis, Dzrve (LAT), diváků: 1500

Trenér České republiky Jan Bašný: Nebylo to tak dobré jako předchozí zápasy co se týče taktické hry. Mohlo to být lepší, předvedli jsme hodně taktických i technických chyb. Utkání mělo dva extrémy – výborný začátek prvních dvacet minut a pak propad. Velmi dobře ale je, že v okamžiku, kdy nás ve druhé půli dotáhli na rozdíl jediné branky 18:17, se holky nesložily, což ukazuje, že tým má určitou sílu. Dřív by se holky možná zlomily, dneska to dokázaly ustát. Výborná byla mladičká Freyová. Je jí osmnáct let a dnes na ní hra soupeřek téměř stála.

Trenér Rakouska Herbert Müller: Úvod utkání byl z naší strany špatný. Prohrávali jsme 10:3. Prostřídali jsme to a mladší hráčky to zvedly. Byly lepší v obraně i v útoku. Český tým byl ale velmi komplexní a zaslouženě vyhrál, nezbývá než upřímně pogratulovat.

Mladí házenkáři ze Žeravic fandili ze všech sil.