2.6.2012 otevřeno: 2148 x

Poslední zápas kvalifikace zvládly lépe Švédky

Poslední utkání kvalifikační skupiny sehrávaly dnes Češky ve Švédsku. Dlouho dokázaly české reprezentantky držet s domácími házenkářkami krok, v posledních minutách ale Švédky Češkám utekly a zápas skončil desetibrankovou porážkou českých házenkářek. PŘIDÁNA FOTOGALERIE

Kvalifikace na ME 2012

Švédsko – Česká republika 34:24 (14:13)

České házenkářky dnes ve švédském Kristianstadtu nastoupily k poslednímu utkání své kvalifikační skupiny se snahou co nejvíce oplatit soupeři devítibrankovou porážku z domácího utkání a poprat se o první příčku ve skupině a tím i o lepší los na šampionát. Dlouho držely Češky se Seveřankami krok, v závěru ale neudržely tempo a podlehly ve slibně rozjetém zápase soupeřkám o deset branek.

Češky se hned v úvodu ujaly vedení 1:0. První minuty střetnutí přinesly rychlé branky na obou stranách a zpočátku i vyrovnaný stav. Postupem času ale švédské házenkářky předčily naše hráčky v rychlosti, jejich střelba byla přesnější a kombinace nápaditější. Díky tomu se v polovině první půle ujaly čtyřgólového vedení. Pak v naší brance vystřídala Raníkovou, která se vyznamenala v utkání proti Rakousku, slávistka Satrapová a několik jejích dobrých zákroků přineslo snížení náskoku soupeře. Čtyři minuty před koncem poločasu pak Poznarová snižovala již na rozdíl dvou branek 13:11 ve prospěch domácích házenkářek. O chvíli později Keclíková z proskoku znovu umazala náskok soupeřek (13:12) a po počáteční převaze Švédek byla v závěru první půle hra zcela vyrovnaná. Vyrovnání přišlo opět z rukou Keclíkové a to třetím gólem našich hráček v řadě (13:13). Nakonec ale odcházely s těsným vedením do šaten švédské házenkářky.

Do utkání nastoupily hráčky odhodlaně, v závěru jim ale došly síly.

Klára Černá  dnes nasypala do švédské sítě nejvíc branek.

Začátek druhé půle patřil domácímu celku, který si dvěma rychlými brankami získal náskok 16:13. Ale netrvalo dlouho a české házenkářky dokázaly náskok soupeře opět zcela vymazat, když dvěma góly přispěla k remízovému stavu 17:17 Klára Černá. Naše házenkářky srovnaly ještě na 18:18, ale pak přišly dlouhé minuty střeleckého půstu, kdy se z branek radovaly pouze hráčky ve žlutých dresech. Našim házenkářkám se nedařilo vypracovat si vyloženou šanci a švédskou branku ostřelovaly jen z uctivé vzdálenosti. K tomu se přidalo pár technických chyb a soupeř se dostával k laciným brankám z rychlých protiútoků. Výsledkem bylo vysoké vedení 25:19 na straně švédského celku, na které reagoval oddechovým časem český trenér Jan Bašný. Další českou branku ale přidala Štěrbová až v 50. minutě a i když se dvěma hezkými góly prezentovala i Chrenková na křídle, rozlet švédského celku již Češky nezastavily. Dvakrát se v české brance prostřídaly brankářky Satrapová a Raníková, ale nic nepomohlo přibrzdit valící se Švédky. Ty nakonec druhé půli dominovaly poměrem 20:11 a se ztrátou jediného bodu vyhrály naši kvalifikační skupinu. České házenkářky se i přes vysokou prohru radují z postupu na ME a po dlouhé době se tak můžeme těšit na vystoupení ženské reprezentace na vrcholné akci.

Trenér týmu České republiky Jan Bašný: Výkon holek byl určitě lepší, než je výsledek zápasu. Poločas jsme prohrávali jen o gól, asi ve 40. minutě to bylo 18:18, ale potom jsme bohužel udělali několik chyb, asi pět minut jsme vůbec nebyli schopni dát branku. Nebyli jsme schopni dostatečně rychle zareagovat na změnu obrany soupeře. Najednou to bylo 23:18 a pak se to zlomilo. Potom už to Švédky dohrály. Holky už neměly ani psychické ani fyzické síly na to, aby vývoj zvrátily a posledních asi patnáct minut už se jen dohrávalo. Bohužel holky ještě neproměnily několik vyložených šancí, a tak ten rozdíl narostl na deset gólů, ale z herního pohledu to nebylo vůbec špatné, hlavně v úvodu. Bohužel se hraje na šedesát minut. Navíc se dnes nezadařilo ani jedné z našich brankářek. Ale výsledek zápasu neodpovídá výkonu, který dnes náš celek předvedl. Asi osmdesát procent družstva teď pojede na akademické mistrovství světa a to pro nás mimo jiné znamená asi pět velmi přínosných přípravných zápasů. Mezinárodní konfrontace holkám chybí a čím víc zápasů odehrajeme, tím to bude lepší.

Střelkyně České republiky: Satrapová, Raníková - Knedlíková 2, Keclíková 2, Luzumová 4, Chrenková 3, Poznarová 2/2, Černá 7, Štěrbová 2
Sedmimetrové hody: 3/2, vyloučení: 3, rozhodčí: Florescu, Duta (ROU)

České brankářky dnes také neměly nejlepší den.