13.9.2012 otevřeno: 1954 x

Česko-slovenské derby pro naše východní soupeřky

Úvodními zápasy byl v Chebu rozehrán 39. ročník tradičního turnaje O štít města Chebu. Z výher se radovaly Maďarky a Slovenky. PŘIDÁNA FOTOGALERIE

Úvod utkání se stal brankářskou exhibicí Barbory Raníkové a gólmanky Šaľy, Martiny Turóciové. První branka tak padla až v 7. minutě a z rychlého útoku se o ni postarala Slovenka Simona Pileková. Češky se výsledkově držely první čtvrthodinu hry, pak ale soupeřky odskočily na 3:7 a utkání začaly kontrolovat. Přes vyrovnaný průběh úvodní pasáže se projevovala slabina dnešního českého výkonu - nízká úspěšnost střelby ze spojek. Netradičně se nedařilo především často zakončující Kláře Černé, a tak první branku z prostoru spojek v českém dresu vstřelila až ve 23. minutě Hana Martínková. Pozitivem první půle pak byly vedle cenných zkušeností některých mladších hráček (např. Marčíková se na hřiště dostala už v 13. minutě) fungující kombinace české ofenzívy, ať už v přechodové fázi, postupném útoku nebo po devítimetrových hodech. Kombinační hra, pilovaná v přípravní fázi chebského pobytu se však v popřestávkové hektické snaze po smázání slovenského náskoku téměř zcela rozpadla.

Petra Vítková se snaží probít tvrdou slovenskou obranou. Střelecky se dnes zkušená česká reprezentantka neprosadila.

Poločasový výsledek 10:13 dával Češkám šanci na zvrat, ale úvod druhé půle a především důraz Slovenek na obou brankovištích ji rychle umrtvil. Ve 42. minutě to bylo již 12:19, a i když se Česky ještě nadechly k závěrečnému náporu, na zvrat bylo pozdě. V 53. minutě sice snížila nejnebezpečnější česká hráčka Martínková na 16:19 a zlepšená obrana českého výběru nutila soupeřky k chybám, ale v rozhodujících chvílích na sebe vzala zodpovědnost opora slovenského celku (a mistrovské Poruby) Alžběta Tótohová, která opakovaně při signalizovaných pasivitách vystřílela Slovenkám dostatečný náskok do úplné koncovky.

Slovenský tým nás porazil s takovou spíše interligovou házenou, než nějakou pohlednou hrou. Pro výsledek je škoda, že nám vstřelily řadu takových ušmudlaných gólů po několikaminutovém obléhání branky. Na druhou stranu se na 19 branek nedá vyhrávat a musíme být přesnější v přechodového fázi do útoku. Holky po těch dlouhých obranách chtěly rychle zakončovat, ale chyběl tomu klid a byla tam řada nepřesností,“ hodnotil utkání trenér Jan Bašný.

Nejlepšími hráčkami týmů byly vyhlášeny Barbora Raníková a slovenská střelkyně „Bebe“ Tóthová.

V odpoledním utkání Maďarky přehrály suverénně Islanďanky v poměru 35:21 a ujaly se po prvním dnu průběžného vedení v turnaji. Maďarský celek vedený norským trenérem Karlem Erikem Bohnem změří zítra od 18.00 hod. síly s českým výběrem v Chebu, utkání Slovenska s Islandem hostí od 17.30 hod. německý Arzberg.

Dnešní výsledky turnaje

Maďarsko – Island 35:21 (20:15)

ČR – Slovensko 20:23 (10:13)

Sestava a branky ČR: Raníková, Doláková – Martínková 5, Chrenková 5/2,  Poznarová 5/3, Knedlíková, Vysloužilová, Marčíková a Štěrbová po 1, Kutlvašrová, Černá, Vítková, Šviráková, Crhová, Gebre Sealssie, Selucká