14.9.2012 otevřeno: 1673 x

Zlepšený výkon na Maďarky nestačil

Po většinu dnešního utkání byly české hráčky favorizovaným Maďarkám víc než rovnocenným soupeřem, ale nakonec jim podlehly 31:35. Zítra je tak čeká je boj o konečné třetí místo v chebském turnaji proti Islandu. PŘIDÁNA FOTOGALERIE

Český celek nastoupil v částečně obměněné zahajovací sestavě, kde Vítkovou na pivotu nahradila Selucká a na levém křídle se objevila Kristýna Salčáková, která se proti Slovensku vůbec nevešla do sestavy. V brance dostala od prvních minut důvěru další z hráček, které včerejší zápas sledovaly z hlediště, Lucie Satrapová (pouze v civilu naopak dnešnímu duelu přihlížela tradiční dvojice opor Raníková – Chrenková).

Po samotném úvodu, kdy měly navrch Maďarky, se Češky dostaly do tempa, a nejen že díky Štěrbové a Poznarové získaly v 7. minutě dvoubrankové vedení 6:4, ale soustavným tlakem v přechodové fázi zatlačily favorizované soupeřky, a v 16. minutě vedly již 12:8. Dařilo se především Knedlíkové, která už včera předvedla výborný výkon a dnes k němu přidala i brankové vyjádření. Trenér Bašný ve snaze zachovat vysoké tempo hry rotoval sestavou, ale Maďarky se stále výrazněji dostávaly do své očekávané role a především díky zpevněné defenzívě dokázaly český náskok ještě do pauzy vymazat.

Helena Štěrbová úspěšně pacifikuje Zsuzanu Tomoriovou. Zkušená Maďarka se však nakonec sedmkrát prosadila, zaznamenal řadu asistencí a po zásluze obdržela cenu pro nejlepší hráčku utkání. Foto: A. Wipf.

Do šaten se odcházelo za stavu 16:16, ale hned po pauze dostala Maďarsko do vedení Kinga Kliviniy, jedna z největších hvězd juniorského MS, pořádaného v letošním červenci v České republice. Bohužel úvod druhé půle našim vůbec nevyšel a po 150 sekundách hry to bylo již 16:20! Český prapor pozdvihla až na prahu 36. minuty opět Knedlíková a také Černá, která na konci první půle protrhla chebské střelecké trápení a v druhém poločase již sázela jednu branku za druhou (Černá byla vyhlášena nejlepší českou hráčkou utkání). Naše házenkářky povzbuzované solidně zaplněnou chebskou halou bojovaly a celý zbytek utkání se snažily dohnat manko nabyté během několika mála okamžiků, což se jim v 53. minutě povedlo po další brance Kláry Černé. Jenže stav 29:29 nevydržel dlouho a přišla další smrtící tříminutovka Maďarek. Ty rázem vedly 29:34 a na smazání této ztráty už neměly Češky ani čas, ani sílu.

Dnes to byla na rozdíl od včerejška házená, a to se muselo mnohem víc líbit divákům a nám se i lépe hrálo. Včera jsme se ocitli ve zcela nové roli týmu, který je favoritem a úplně jsem to nezvládli. Od holek jsem postrádal dravost a taky radost ze hry. Dnes naopak bylo vidět, že tváří tvář světové špičce chtějí zahnat obavy z debaklu, příkladně zabojovaly a ukázaly, co v nich je. Škoda úseků hry, kdy jsme nebyli schopní uhlídat jejich druhou vlnu v přechodu. Připravovali jsme se na ni, naprostou většinu utkání se s ní výborně popasovali, ale pak přišli zbytečné výpadky,“ hodnotil utkání kouč Bašný, který byl dnes přes další prohru o čtyři branky pozitivněji naladěný než včera.

Stínem vydařeného utkání bylo zranění kotníku Petry Vítkové v samotné koncovce. Se stejným (ale podle všeho ještě závažnějším) zraněním musela již v prvním poločase hřiště opustit jedna z maďarských opor Melinda Vincze, pro kterou turnaj skončil.

Bojovný výkon Češek ocenilo i chebské publikum a házenkářky po utkání rozdaly mladým fanouškům desítky podpisů.

V druhém dnešním duelu, který hostil Arzberg na druhé straně česko-německých hranic, bylo k vidění nesmírné drama. Slovenky dlouho prohrávaly, nakonec však náskok Seveřanek zlikvidovaly a rozhodovalo se v posledních vteřinách utkání. V nich nejdříve Slovenky ztratily míč, aby Dubajová zachytila pokus Islanďanek o rozehrání rychlého útoku a v poslední sekundě rozhodla o nejtěsnějším vítězství našich včerejších přemožitelek.

Zítra se tak o první místo v turnaji utkají dosud neporažené týmy Slovenska a Maďarska (od 10.00 hod.), náš výběr se ve 12.00 hod. střetne před kamerami České televize o celkové třetí místo s Islandem.

Dnešní výsledky turnaje

ČR – Maďarsko 31:35 (16:16)
Sestava a branky ČR : Doláková, Satrapová – Knedlíková a Černá po 7, Martínková a Štěrbová po 5, Salčáková 4/3, Vítková 2, Poznarová 1, Šviráková, Crhová, Gebre Selassie, Selucká, Vysloužilová, Marčíková, Kutlvašrová

Island – Slovensko 22:23 (10:6)