2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
18.9.2012 otevřeno: 1748 x

Resumé turnaje v Chebu

Přinášíme ohlédnutí za 39. ročníkem mezinárodního házenkářského turnaje O štít města Chebu.

 

Je již tradicí, že se celky prezentující se na chebském turnaji téměř každoročně obměňují a jednotlivé ročníky mají díky tomu po sportovní stránce mírně proměnlivou úroveň. V letošním roce se však v Chebu představila čtveřice silných týmů, z nichž hned tři budou účastníky prosincového Mistrovství Evropy - a rozhodně se bylo na co dívat. Turnaj opanovaly Maďarky, před Slovenskem, Českem a Islandem.

 

Splněná role favoritek

 


Od úvodního zápasu turnaje potvrzovaly úlohu favoritek Maďarky, které si po čtrnáctibrankové výhře nad Islandem připsaly vítězství nad naším výběrem a Slovenskem. Zápasy proti domácím Češkám i celkově druhým Slovenkám měly obdobný průběh, který bylo možné rozdělit do pěti fází:

 

1) první poločas, ve kterém Maďarky tahaly za kratší konec 
2) ostrý start do druhé půle a vybudování si náskoku
3) následná dvacetiminutová snaha soupeřek smazat náskok
4) v úplné koncovce, kdy se soupeřky s vypětím všech sil dotáhly, opětovná několikaminutová maďarská smršť
5) spokojenost na tvářích maďarských házenkářek i realizačního týmu.

 

 

Maďarský výběr s cenou pro celkového vítěze turnaje (trenér Böhn stojící první zprava). Foto: A. Wipf.

 

Spokojenost vyzařovala z celé maďarské reprezentace také po ukončení turnaje a kalilo ji jen zranění křídelnice Melindy Vincze ze zápasu proti českému výběru. „Kvůli kotníku si bude muset na pár týdnů od házené odpočinout, ale do šampionátu snad bude plně připravená a v kondici,“ litoval trenér Karl Erik Böhn smolného momentu. Jinak ale neměl tento norský kouč na maďarské střídačce důvod skrývat potěšení z vývoje turnaje:„Turnaj jsme vyhráli, navíc bez ztráty bodu, takže z tohoto hlediska dopadlo vše tak, jak jsme chtěli.“

 

 

Bojovné Slovenky

 

Výkony a výsledky svého týmu si v Chebu pochvaloval i lodivod slovenské reprezentace, Peter Sabadka. Slovensko bylo jediným účastníkem chebského turnaje, kterému EURO 2012 uniklo, přesto dokázalo dvakrát zvítězit a trápilo i Maďarky. „Otestovali jsme si formu hráček, a také jejich postoj k formování naší reprezentace. Prezentovali jsme se kolektivním herním projevem a v zápasech proti kvalitním soupeřům jsme ukázali bojovného ducha. Všechna děvčata si tak zaslouží pochvalu,“ sdělil pro slovenské svazové stránky trenér Sabadka.

 


Test variability české sestavy

 


Domácí reprezentace zvítězila jedinkrát a zopakovala své třetí místo z loňského ročníku. Turnaj byl testem variability české sestavy, protože trenérské duo Bašný – Poloz postrádalo hned tři střední spojky, které zvládly úspěšnou kvalifikaci o EURO 2012. V Chebu chyběly zraněné Keclíková s Růčkovou, i povinnosti ve francouzském Mios Biganos si plnící Luzumová. Vedle toho z obvyklé kvalifikační sestavy chyběly i Hrbková se Simerskou.

 

Trenéři Bašný a Poloz v Chebu zkoušeli různé varianty uspořádání sestavy i nové herní kombinace. Foto: A. Wipf.

 

Rozehrávky se tak chopila zkušená Pavla Poznarová, zlínská odchovankyně, která od letošní sezóny posílila mistrovskou Porubu. Pravidelně ji střídala členka nastupující generace zlínských házenkářek, které v uplynulém ročníku získaly ve své věkové kategorii titul Mistryň ČR – Šárka Marčíková a proti Islandu dostala šanci také Anna Gebre Selassie (Olomouc). „Situace to pro nás nebyla jednoduchá, ale o to jsou cennější výsledky, kterých jsme dosáhly. V zápase se Slovenskem to z naší strany nebylo ono, ale od utkání s Maďarskem jsme se zvedly. V pátek jsme předvedly nejlepší výkon na turnaji, který sice k zisku bodů nevedl, ale který nás nastartoval k následné výhře nad Islandem,“ hodnotil akci trenér Bašný, který se již těší na blízký dvojzápasový test proti Německu. V něm by měl mít k dispozici většinu v Chebu absentujících hráček, včetně dua internacionálek Luzumová – Simerská.

 

Seveřanky bez bodu

 

Úvodní střetnutí proti Maďarkám dalo tušit, že islandský výběr sestavený z hráček tamní nejvyšší soutěže nebude hrát v Chebu prim. Jenže bojovné seveřanky druhý den zpevnily obranu a už to vypadalo, že si připíší skalp Slovenek. Po dramatické koncovce nakonec nezískaly ani bod a to se nezměnilo ani po závěrečném utkání s domácím českým výběrem. „Z výsledků nemůžeme být nadšení, je to do jisté míry zklamání, ale na druhou stranu nám chyběly internacionálky, především z dánské ligy. Takže vzhledem k oslabení bych alespoň naše výkony na turnaji hodnotil jako uspokojivé,“ hodnotil smířlivě tří prohry trenér Ágúst Jóhannsson.

 

Island na turnaji nebodoval. Nejblíže vítězství byl v zápase se Slovenskem, ve kterém již vedl o osm
branek, aby a nakonec brankou Dubajové v poslední vteřině podlehl 22:23. Foto: A .Wipf.

 

Oceněné hráčky

 

Nejlepší házenkářky nebyly v Chebu vyhlašované s ohledem na posty, na nichž působí, ale cenu obdržela vždy jedna hráčka z každého výběru. Z české reprezentace se ocenění za poctivou defenzívu a téměř stoprocentní úspěšnost střelby dočkala Jana Knedlíková. Pravé křídlo pražské Slavie zažilo povedenou sérii utkání, z které si sice odneslo také pochroumanou hodovou ruku, ale zranění by nemělo být vážného charakteru.

 

Jana Knedlíková byla vyhlášena nejlepší českou hráčkou turnaje. Foto: A. Wipf.

 

Za slovenský výběr byla nejlepší hráčkou vyhlášena Alžběta Tóthová, která na úvod potopila český výběr devíti zásahy. Slovenky však výrazně podržela také Martina Túrociová. Podle mínění trenéra Bašného i jeho slovenského protějšku Sabadky by byla brankařka Šaľy nejžhavější kandidátkou na případnou cenu pro nejlepší gólmanku celého turnaje. Stejného názoru byla i česká gólmanská legenda Lenka Černá, která v současné době působí u slovenského týmu ve funkci asistentky trenéra. „Pokud by byla udělena cena za nejlepší brankářku turnaje, patřila by do rukou Martiny Túrociové. Byla tu ze všech nejjistější, pochvalu si ale za oba své duely zaslouží také Barbora Raníková.  Naopak se mi zdálo, že Maďarsko s Islandem na postu gólmanek poněkud zaostávaly,“ řekla přímo po skončení turnaje k výkonům brankářek Lenka Černá.

 


V celkově prvním týmu Maďarek podle organizátorů nejvíce vynikla Mónika Kovacsicz, za Island cenu převzala levé spojka, Stella Sigurdardóttir, která byla zároveň s 22 vstřelenými brankami nejlepší střelkyní turnaje. Islanďanky pak převzaly i cenu Fair-play.

 

Radující se Martina Túrociová (Slovensko). Častý obrázek chebského turnaje. Foto: A. Wipf.

 

Všeobecná spokojenost

 

Zkušenost organizátorů se projevila na bezproblémovém průběhu celého turnaje a všeobecné spokojenosti všech zúčastněných týmů. Platilo to i v případě severských koučů, kteří si dny strávené na západě Čech pochvalovali. „Parádně zorganizovaný turnaj v příjemném prostředí. Vše šlapalo jak má, a my se mohli soustředit jen na své výkony, takže opravdová spokojenost,“ liboval si Islanďan Ágúst Jóhannsson. Norský lodivod maďarského týmu si vedle sportovní a organizační stránky turnaje pochvaloval také panující klimatické podmínky. „Potěšilo mě i počasí. Přeci jen jsem ze severu, takže i když jsem podle ohlasů místních pochopil, že se zde v posledních dnech výrazně ochladilo, já jsem si to tu maximálně užil,“ glosoval s úsměvem Böhn.

 

Výsledky turnaje

 

zápas výsledek hala
Maďarsko - Island 35:21 (20:15) Cheb
ČR - Slovensko 19:23 (10:13) Cheb
Slovensko - Island 23:22 (6:10) Arzberg
ČR - Maďarsko 31:35 (16:16) Cheb
Maďarsko - Slovesnko 34:29 (15:17) Cheb
Island - ČR 21:28 (10:13) Cheb


 

 Konečná tabulka

 

1. Maďarsko 104:81 6 b.
2. Slovensko   75:75 4 b.
3. Česká republika   78:79

2 b.

4. Island   64:86 0 b.